Gaz-System ma chętnego do budowy FSRU

Armator BW LNG , należący do BW Group z Sinagapuru, wydaje się bliski zdobycia kontraktu na budowę pierwszej w Polsce pływającej jednostki do magazynowania i regazyfikacji, czyli tzw. FSRU – napisał portal tradewindsnews.com.

Przetarg ogłosił polski państwowy Gaz-System. Źródła tradewindsnews.com twierdzą, że w przetargu została już tylko jedna firma i jest nią właśnie BW LNG. Nie podpisano jednak jeszcze żadnych umów. Oficjalny plan Gaz-Systemu zakładał podpisanie umowy pod koniec grudnia.

Przetarg trwa

„Gaz-System nadal jest w trakcie postępowania zakupowego zmierzającego do wyłonienia podmiotu, z którym zawrze umowę na dostarczenie statku FSRU. Jednym z jego kluczowych punktów jest zawarcie z wybranymi podmiotami porozumień (termsheet), regulujących podstawowe warunki docelowej umowy” – tak na nasze pytania odpowiedziało biuro prasowe Gaz-Systemu.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, który doradza Gaz-Systemowi, wskazał zaś, że „nie ma szczegółowej wiedzy na temat ewentualnych partnerów Gaz-Systemu w związku z realizacją budowy terminala FSRU na wodach Zatoki Gdańskiej”, a ponadto „strony zobowiązane są do zachowania poufności”.

Gazowa układanka

FSRU to kolejny element układanki, która zapewnia Polsce bezpieczeństwo i dywersyfikację dostaw gazu. W ostatnich latach Polska uruchomiła terminal LNG w Świnoujściu, który zamierza teraz rozbudowa, ponadto zbudowała gazociąg Baltic Pipe, łączący Polskę z Norwegią, a także transgraniczne połączenia z Litwą i Słowacją.

Previous Article

Samurai Labs gotów na podbój świata. Technologia polskiego start-upu pomaga kreować nowy rynek

Next Article

Izrael sprzedaje Finlandii Procę Dawida, nowoczesny systemów obrony przeciwrakietowej

You might be interested in …

Nowy armator i ładunki mogą wypłynąć z polskich portów

W bałtyckich portach może pojawić się nowy operator żeglugowy. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG) poinformował w sprawozdaniu z działalności, że prowadzi rozmowy z przedstawicielami grupy Wallenius Marine w sprawie otwarcia tzw. feederowej linii ro-ro do […]

Świat znów obawia się Iranu. Chodzi o broń nuklearną

Stany Zjednoczone oraz ich europejscy sojusznicy zmagają się ze skutkami rosyjskiej inwazji na Ukrainę i rosnącymi napięciami w relacjach z Chinami. W tej niekorzystnej geopolitycznie chwili tlący się od dłuższego czasu kryzys wokół irańskiego programu nuklearnego grozi ponownym wybuchem – podaje agencja […]