Futures na niewielkich plusach

Tadeusz Stasiuk

opublikowano: 2023-09-19 13:36

Poniedziałkowa sesja na giełdach w Stanach Zjednoczonych zakończyła się niewielkimi wzrostami indeksów. Przed wtorkowymi notowaniami nadal panują w miarę dobre nastroje, na co wskazuje dodatnia zmiana kontraktów terminowych na indeksy, choć strona podażowa, nie jest na straconej pozycji.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W okolicach godziny 13:30 futures rosły dosyć zgodnie. Te na wskaźnik blue chipów Dow Jones IA zyskiwały 0,07 proc. Na szerszy indeks S&P500 rosły o 0,11 proc. zaś na technologiczny Nasdsaq 100 drożały o 0,12 proc.

Mimo wzrostów na rynku da się zauważyć spora niepewność związana z rozpoczynającym się dzisiaj dwudniowym posiedzeniem FOMC, na którym zapadnie decyzja odnośnie poziomu stóp procentowych. Większość spodziewa się, że władze monetarne powstrzyma ją się w środę od podniesienia stawek. Szanse na to szacowane są aż na 99 proc. Z kolei prawdopodobieństwo zwyżki w listopadzie jest wyceniane już na 34 proc. Inflacja nadal utrzymuje się na podwyższonych poziomach, ale Fed musi mieć w pamięci, że nadmierne przykręcenie śruby doprowadzić może do recesji gospodarczej.

Oprócz decyzji FOMC, w tym tygodniu swoje orzeczenia odnośnie polityki monetarnej przedstawią m.in. Bank Japonii i Bank Anglii. W każdym z tych przypadków rozstrzygnięcia mogą wpływać na zachowanie inwestorów.

Dzisiaj na parkiet dotrze kolejna porcja danych makroekonomicznych. Spośród najważniejszych wymienić należy odczyt z rynku budowlano-mieszkaniowego. Zaprezentowane zostaną dane o wydanych pozwoleniach na budowę i rozpoczętych budowach domów. Spodziewane jest lekkie pogorszenie.

Z kolei dla rynku ropy istotny okazać się może odczyt API odnośnie zmiany stanu zapasów ropy i paliw w amerykańskiej gospodarce w zeszłym roku. Prognoza zakłada, że zapasy surowca zmniejszą się o 2,7 mln baryłek wobec wzrostu o 1,17 mln tydzień wcześniej. Byłby to kolejny prowzrostowy impuls dla ropy, która od połowy czerwca zdrożała już o ponad 30 proc. To reakcja rynku na zmniejszającą się podaż w wyniku cięć produkcyjnych przez OPEC+, w tym dwóch największych producentów Arabię Saudyjską i Rosję.

Previous Article

Polska planuje zakończenie pomocy socjalnej dla uchodźców z Ukrainy. Rośnie napięcie między krajami

Next Article

Polscy siatkarze spotkali się z Mateuszem Morawieckim. Tomasz Fornal to wypalił do premiera

You might be interested in …

Długa lista problemów spółki z GPW. Zysk w dół, kurs też

opublikowano: 2023-09-26 11:33 Notowania Eurotela, dystrybutora elektroniki, notowanego na GPW, mocno spadają po publikacji wyników za I półrocze 2023. Spółka tłumaczy ich pogorszenie m.in. inflacją i wyższymi stopami procentowymi. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz […]

Syndyk szykuje Starkę do sprzedaży

Producent legendarnej wódki widział już czysty horyzont po kilku burzliwych latach. Dogadał się z wierzycielami i znalazł inwestora. Wtedy jak grom z jasnego nieba spadła na niego decyzja sądu: układu nie będzie, będzie upadłość. Przeczytaj […]