Fundusze Orlenu i PKO zainwestowały w Cthings.co. Polski start-up pomaga rewolucjonizować przemysł

Polska ma jedną z najgorszych sieci 5G w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, ale to może się zmienić za sprawą właśnie rozstrzygniętej akcji tej częstotliwości. Czeka na to wiele firm, które do przeprowadzenia w pełni efektywnej transformacji cyfrowej potrzebują lepszej jakości transmisji danych.

To dobry sygnał także dla start-upu Cthings.co, który specjalizuje się w budowaniu rozwiązań 5G, IoT (Internet Rzeczy) i tzw. przetwarzania brzegowego m.in. dla Przemysłu 4.0. Właśnie zamknął kolejną rundę finansowania – jedną z większych w Polsce w ostatnim czasie.

Orlen i PKO BP widzą pole do współpracy

Spółka otrzymała 20 mln zł od trójki nowych inwestorów – Orlen VC, PKO VC, Freya Capital – oraz jednego dotychczasowego: Level2 Ventures. Łącznie zebrała już od 2020 r. ok. 30 mln zł, wśród jej udziałowców są jeszcze fundusze Invento Capital i Satus Starter VC.

Na uwagę zasługuje przyciągnięcie uwagi jednocześnie dwóch funduszy korporacyjnych państwowych gigantów: PKO BP i Orlenu. Pierwszy, o kapitalizacji 200 mln zł, powstał w 2018 r., natomiast drugi w 2022 r. i w ciągu 10 lat zamierza zainwestować ok. 100 mln EUR.

– Wspólnie z Cthings.co realizujemy już pilotażowy projekt związany z systemem do monitorowania ścieków wody w rafinerii w Płocku, a także projekt proof of concept w zakresie testowania ekosystemu technologii sieci i usług 5G uruchomionych za pośrednictwem naszego akceleratora innowacji Orlen Skylight – mówi Marek Garniewski, prezes Orlen VC.

Podkreśla, że zaangażowanie kapitałowe to efekt nie tylko dotychczasowej dobrej współpracy. Wynika również ze wzrostu zainteresowania inteligentnymi rozwiązaniami dla przemysłu.

– Widzimy duży potencjał synergii pomiędzy produktami oferowanymi przez spółkę a potrzebami naszych klientów przemysłowych inwestujących w poprawę produktywności. Dodatkowym polem współpracy z naszym ekosystemem może być oferowanie aplikacji chmurowych spółki w partnerstwie z Operatorem Chmury Krajowej, który został powołany przez PKO BP oraz Polski Fundusz Rozwoju – komentuje Krzysztof Mazur, menedżer inwestycyjny PKO VC.

Globalne ambicje polskiego start-upu

Cthings.co stawia na rozbudowane portfolio. Ma w nim m.in. system sensorów CLASP do monitorowania bezpieczeństwa i położenia ruchomych obiektów, urządzenie 5G IoT Gateway do jednoczesnego zbierania i przetwarzania lokalnego dużych porcji danych, a także system 5G Suite, który umożliwia zbieranie danych z rozproszonych sieci sensorowych IoT w czasie rzeczywistym orazzdalne zarządzanie nimi przez platformę Orchestra.

– Inwestycja nastąpiła w kluczowym dla nas momencie. Obserwujemy wzmożone zainteresowanie naszymi produktami i usługami z rynku europejskiego i amerykańskiego. Przemysłowe sieci 5G stają się rzeczywistością, a nasze rozwiązania idealnie wpasowują się w potrzeby firm. W rundzie uczestniczyło grono największych inwestorów z regionu CEE [Europa Środkowa i Wschodnia – red.] i bardzo pozytywnie zapatrujemy się na dalszą współpracę na kilku płaszczyznach: technologicznej, biznesowej i finansowej – komentuje Arnold Wierzejski, prezes Cthings.co.

– To jedna z najszybciej rozwijających się firm w naszym portfelu Level2, od początku działająca globalnie. Wśród klientów ma zarówno duże korporacje, jak też mniejsze firmy. Tak szybki i szeroki rozwój wymaga kapitału oraz partnerów z mocnymi kompetencjami. Obecna runda zapewniła spółce najlepszy z możliwych zespół inwestorski, który pozwoli jej stać się wizytówką Polski w świecie rozwiązań IoT i 5G – dodaje Piotr Pawłowski, partner zarządzający Level2 Ventures.

Previous Article

Analiza poranna – Brak powodów do optymizmu

Next Article

PKO BP: w kolejnych miesiącach sprzedaż detaliczna wzrośnie

You might be interested in …

Bój z patodeweloperką rozgrzewa rynek

O patodeweloperce, a więc działaniach deweloperów, które mają maksymalizować zyski kosztem jakości życia mieszkańców, mówi się już od dobrych kilku lat. Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) wreszcie postanowiło dokładniej przyjrzeć się problemowi. – Patodeweloperka staje […]

KGHM przedłużył kontrakt z China Minmetals

Jak wynika z czwartkowego komunikatu KGHM, umowa pomiędzy spółkami została zawarta w Shanghaju podczas kolejnej edycji targów China International Import Export. „Kontrakt określa liczbę katod sprzedawanych w poszczególnych latach, opcje ilościowe, bazy dostawy oraz pozostałe […]

Błękit i zieleń wabią inwestorów

Oferta nowych nieruchomości nad polskim morzem robi wrażenie. Większość z nich akcentuje bliskość natury. Deweloperzy budujący nad Bałtykiem domy i mieszkania złapali wiatr w żagle. W regionie powstaje coraz więcej ekskluzywnych inwestycji, np. firma Invest Komfort […]