Wzrost cen sprawa, że o popyt martwią się niemal wszyscy – od restauratorów po importerów aut. Pewna siebie nie jest nawet branża IT. Szasne na rekord mają natomiast m.in. banki, o ile unikną groźnych raf. Zapraszamy do lektury prognoz branżowych na 2023 rok.
Na co warto zwrócić uwagę w prognozach rynkowych: „Puls Biznesu” jak zwykle na początku roku publikuje zestawienie prognoz makroekonomicznych najważniejszych instytucji finansowych. To jest bardzo ciekawy materiał — pełen liczb i istotnych spostrzeżeń ekspertów. Warto spojrzeć na wszystkie prognozy, a nie tylko uśrednione, bo one pokazują nam zasięg wyobrażanych scenariuszy.
Czas hamowania: Mocne spowolnienie polskiej gospodarki jest pewne, ale rozbieżność prognoz ekonomistów wskazuje, że w 2023 r. sporo będzie zależało od decyzji polityków.
Gastronomia nie rzuci fartuchem: Restauratorom będzie coraz trudniej, ale się nie poddają. Są świadomi wyzwań, a poradzić sobie z nimi pomoże m.in. większa skala i cyfryzacja.
Przyszłość kosmetyków nie maluje się kolorowo. Utrata ważnego dla branży rosyjskiego rynku dołożyła cegiełkę do trudnego otoczenia, ale mimo to rok okazał się dobry. Gorzej może być w 2023 r., choć producentom nie brakuje optymizmu.
Fitness wyciśnie jeszcze więcej. Rekordowy rok daje branży nadzieję na lepszą przyszłość, choć przyćmiewa ją rosnąca presja kosztowa a konsolidacja dobiega końca.
W energetyce nie ma rynku, zostały zagrożenia. Mimo legislacyjnych zabiegów rządu, rachunki za prąd w 2023 r. mocno wzrosną. Chaos zagrozi nowym inwestycjom, a jedyną jasną perspektywą jest możliwe uwolnienie wiatraków na lądzie.
Windykacja w legislacyjnej niepewności. Branża z niecierpliwością czeka na wdrożenie Dyrektywy NPL i z niepokojem śledzi proces powstawania nowej ustawy windykacyjnej. Spowolnienie gospodarcze jej tak bardzo nie martwi.
Wojna i inne wyzwania polskiej chemii. Polski przemysł chemiczny mocno odczuł skutki wojny w Ukrainie. 2023 r. oznaczać będzie dla tego sektora wiele nowych wyzwań.
To będzie trudny rok dla budowlanki. Mimo spadku zamówień duzi wykonawcy poradzą sobie na rynku. Najtrudniej będzie dostawcom materiałów. Mimo słabszego popytu dużych przecen nie będzie.

Adobe Stock
Nowe sankcje i nowi gracze na rynku paliw. Ropy nam w 2023 r. nie zabraknie, ale z paliwami sytuacja będzie napięta. Pierwsze kroki na rynku stawiać będą Saudi Aramco i węgierski MOL, w nowej odsłonie. Nudno nie będzie.
Motoryzacja wciśnie hamulec. Importerzy samochodów, dilerzy oraz obserwatorzy rynku i inni motoryzacyjni gracze są zgodnymi… pesymistami. Rynek nowych aut w 2023 r. skurczy się o co najmniej kilka procent.
Moda nie wie, co założyć. Pewna będzie tylko niepewność — słychać w branży. Najlepiej będą sobie radzić marki najtańsze i najdroższe, a wszystkim opłaca się rozwijać e-commerce.
To może być rekordowy rok. Banki mają szansę odkuć się za 2022 r., kiedy wyniki zjadły wakacje kredytowe. Pod warunkiem, że uda się uniknąć trzech potężnych zagrożeń rysujących się na horyzoncie.
To będzie rok najmu instytucjonalnego. Eksperci spodziewają się stabilizacji cen mieszkań i gorączki w segmencie PRS.
Sprzedający chcą wczorajszej ceny, kupujący – jutrzejszej. Transakcje na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne spowolniły. Chętnych na zakupy jednak nie brakuje, szczególnie na aktywa uznawane za bezpieczne.
Hale liczą na lekki przemysł. W 2023 r. deweloperzy nie pobiją rekordu oddanych nowych powierzchni z 2022 r. Czynsze idą w górę, ale najemcy się nie zrażają – popyt na hale powinien się utrzymać.
Podnajmy złagodzą lukę podażową. Deweloperzy budują mniej biurowców i już w 2022 r. w stolicy pojawiła się luka podażowa. Rok 2023 ma przynieść jeszcze mniejszą nową podaż.
Hotele odżyły i chcą powalczyć o dobry nowy rok. Hotelarze są zadowoleni z wyników uzyskanych w 2022 r. W kolejnym roku muszą jednak zmierzyć się ze skutkami inflacji.
Los galerii w kieszeni „Kowalskiego”. Wyzwaniem właścicieli nieruchomości handlowych po wybuchu pandemii było utrzymanie przychodów. Obecnie staje się nim cięcie kosztów.
Nieciekawy widok z okna. W zeszłym roku sytuacja części producentów stolarki otworowej tak się skomplikowała, że ogłosili zwolnienia. W tym trudności czekają także pozostałych. Ale jest i nadzieja.

Adobe Stock
Idzie chudszy rok w spożywce. Wojna w Ukrainie będzie nadal wpływać na produkcję żywności, jednak więcej zależy od pogody. Polska branża stoi przed szansą, jaką w przeszłości wykorzystywała.
E-commerce płynie na popandemicznej fali. Po zapoczątkowanych pandemią latach wysokiego wzrostu i błyskawicznego rozwoju sektor e-commerce wchodzi w fazę większej profesjonalizacji.
Klimat będzie przedwyborczy. Ameryka będzie subsydiować zieloną energetykę, a Europa finiszować i wdrażać Fit for 55. Polska w okresie kampanii wyborczej niewiele zrobi dla klimatu.
Turystyka potrzebuje pokoju. Inflacja i wojna nie sprzyjają wyjazdom — touroperatorzy patrzą w przyszłość z niepokojem, choć przedsprzedaż lata 2023 poszła znakomicie.
Złe czasy dla gospodarki to okazje w inwestycjach. Polowanie na okazje, restrukturyzacja, przesuwanie łańcuchów dostaw i reshoring – powodów do transakcji nie zabraknie.
Nadchodzą chudsze lata dla start-upów. Przyszły rok będzie testem dla wielu spółek technologicznych. Inwestorzy spodziewają się, że nie wszystkie przetrwają na wymagającym rynku. Ostra weryfikacja jest potrzebna już.
Linie lecą po zyski. IATA przewiduje, że przewoźnicy lotniczy zanotują pierwszy od czterech lat zysk. Optymizm potwierdzają działające w Polsce spółki.
Telekomy w gąszczu przepisów. Aukcja częstotliwości 5G i nowe prawo komunikacji elektronicznej będą miały w najbliższym roku największy wpływ na kształt rynku telekomunikacyjnego.
Ubezpieczyciele będą mieli pod górkę. Po trudnym 2022 r., w którym inflacja rozhulała się na dobre, nadchodzi kolejny niełatwy rok dla ubezpieczycieli i ich klientów. Na horyzoncie kolejne regulacje.
© ℗