Financieele Dagblad: Putin nieświadomie ponownie zjednoczył Europę

Władimir Putin

Władimir Putin

Fot. Kremlin.ru

„Jeśli chcesz zobaczyć, jak bardzo wizerunek rosyjskiego prezydenta osłabł w Europie, spójrz na ulicę Kralja Milutina w stolicy prorosyjskiej Serbii, Belgradzie. Tam mural przedstawiający Putina przeszedł w ostatnich miesiącach niezwykłą przemianę. Na początku obok jego wizerunku, na tle rosyjskiej i serbskiej flagi, widniał napis +brat+, a obecnie jest +szczur+” – opisuje „FD”.

Zdaniem gazety jest to ilustracja tego, jak jest traktowany rosyjski przywódca również w innych częściach Europy, po wybuchu „największego od zakończenia II wojny światowej konfliktu zbrojnego w Europie”.

W ocenie „Financieele Dagblad” rosyjska agresja zakończyła nadzieje Europejczyków na utrzymanie przy pomocy nowoczesnej wersji polityki appeasementu Neville’a Chamberlaina, brytyjskiego premiera, który chcąc uniknąć konfrontacji z hitlerowskimi Niemcami, poświęcił dla niego Czechosłowację.

„Po nielegalnej aneksji Krymu i zestrzeleniu samolotu MH17 w 2014 roku Europa nie podjęła żadnej poważnej próby zmniejszenia zależności od taniego rosyjskiego gazu. Ostrzeżenia z Waszyngtonu dotyczące Nord Stream 2 zostały zignorowane” – pisze holenderska gazeta. To już jednak przeszłość, twierdzi „FD”, ponieważ Europa pokazała, że nie zapomniała lekcji historii, że poważnie traktuje swoje zasady i jest gotowa zapłacić za nie wysoką cenę.

„Europa nie tylko potrafiła sobie poradzić z zakręceniem kurka z gazem przez Putina, ale dzięki temu przyspieszyła transformację energetyczną, co wprawdzie jest obecnie bolesne, ale da kontynentowi przewagę w przyszłości” – ocenia dziennik.

Autorzy tekstu wskazują, iż przepowiadana przez wiele osób katastrofa gospodarcza, która miała nastąpić w 2022 r. w krajach Unii Europejskiej w wyniku wprowadzonych przeciwko Rosji sankcji, nie nadeszła, a europejska solidarność okazała się nie być tylko pustym sloganem.

„Putinowi nie udało się spowodować masowego niezadowolenia i obecnie nie tylko zdecydowana większość Europejczyków stoi po stronie Ukrainy, ale również państwa członkowskie UE ostatecznie nie dały się podzielić” – czytamy w „FD”.

Wprawdzie jest jeszcze za wcześnie, aby ogłaszać porażkę Rosji, jednak zdaniem holenderskiej gazety atak na Ukrainę stał się dla Putina nie tylko militarną, ale również geopolityczną katastrofą.

Previous Article

Czeskie rodziny na święta szukają oszczędności; doradca premiera radzi robić zakupy w Polsce

Next Article

Niedobory amunicji ograniczają rosyjskie możliwości ofensywne na Ukrainie

You might be interested in …

Viaplay wycofa się z Polski

Szwedzka platforma streamingowa po dużych zakupach uznała, że w Polsce nie wyjdzie sama na plus i teraz szuka kogoś, kto odkupi od niej prawa. Przy okazji publikacji wyników za drugi kwartał notowana w Sztokholmie spółka ogłosiła nowy plan strategiczny, w […]

Skończyło się rozpieszczanie start-upów

Rynek VC zareagował na wysoką niepewność na rynkach finansowych w rezultacie wojny w Ukrainie, konsekwencji pandemii koronawirusa, naruszenia łańcuchów dostaw, struktury kosztów i cen, jak również w konsekwencji najwyższego od ponad 20 lat poziomu inflacji. […]

Rekordowa liczba niewypłacalnych firm

Rośnie liczba przedsiębiorców, którzy mają problem z płynnością finansową. Zwiększa się również odsetek niewypłacalnych firm. Od stycznia do czerwca sądy ogłosiły postanowienia o upadłości lub restrukturyzacji 786 przedsiębiorstw. Natomiast w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (KRZ) opublikowano […]