Fed cały czas rządzi rynkami

Mimo silnych wzrostów, jakie pojawiły się na otwarciu wczorajszego handlu na Wall Street, to nie udało się ich utrzymać do końca, a sesja zakończyła się minimalnymi spadkami. Zmiana sytuacji o 180 stopni była spowodowana jastrzębimi komunikatami, jakie pojawiły się ze strony Fed.

Siedziba Rady Gubernatorów Fed w Waszyngtonie

Siedziba Rady Gubernatorów Fed w Waszyngtonie

Fot. Dan Smith/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.5

Obecnie notowania kontraktu terminowego na S&P 500 wróciły w okolice 3900 pkt. Niemiecki Dax pozostaje natomiast na blisko 10-miesięcznych szczytach poniżej ważnej strefy oporu zlokalizowanej w okolicy 14800 pkt.

Mary Daly z oddziału Fed w San Francisco przypomniała, że cykl podwyżek stóp procentowych zakończy się gdzieś powyżej 5%, a Bostic z Atlanty dodał, że będzie to prawdopodobnie w II kw. Po tym miałby nastąpić długi okres stabilizacji kosztu pieniądza. Przypomnijmy, że rynek po cichu liczył na to, że pod koniec roku mogłoby już dojść do obniżek, gdyby inflacja zaczęła spadać. Jeśli sam cykl podwyżek zakończy się w II kw., to prawdopodobnie będzie to dopiero w przyszłym roku. Dziś więcej światła na tą kwestię będzie miał okazję rzucić Jerome Powell.

Jeśli chodzi o oczekiwania związane z dalszą ścieżką stóp procentowych w USA, to dużo wyjaśni czwartkowy odczyt inflacji za grudzień. Mediana prognoz rynkowych zakłada spowolnienie wzrostu cen do 6.5% z 7.1% r/r przed miesiącem, co ma dokonać się w dużej mierze przez spadek cen paliw. Inflacja bazowa także ma jednak się zmniejszyć do 5.7% r/r z 6.0% r/r odnotowanych w listopadzie. Niższe od prognoz dane powinny wspierać scenariusz złagodzenia przekazu przez amerykańskich bankierów centralnych. Wyższe będą zwiększały na nich presję, co będzie negatywne dla nastrojów rynkowych.

Pozytywnie na nastroje wpływają natomiast informacje o szybkim powrocie do formy chińskiej gospodarki w grudniu po zniesieniu pandemicznych ograniczeń.

© ℗

Previous Article

Były dyrektor Microsoftu na czele polskiego software house’u

Next Article

UBS: chińskie akcje na poziomie najbardziej preferowanych aktywów w Azji

You might be interested in …

Węgry uzgodniły z Rosją przyspieszenie rozbudowy elektrowni jądrowej Paks

W rozmowie telefonicznej z Aleksandrem Nowakiem, ministrem energetyki Rosji, uzgodniliśmy przyspieszenie budowy nowych bloków elektrowni jądrowej w Paks, tam, gdzie to możliwe – poinformował w czwartek przebywający w USA minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto. Rozbudowa nowych bloków elektrowni […]

12 podejrzanych o przekręty na NewConnect

Według prokuratury od 2014 r. do co najmniej 2020 r. na małym rynku działał gang, zwany grupą P. lub grupą bydgoską, manipulujący kursem akcji wielu firm Przeczytaj artykuł i dowiedz się: jakie 12 osób usłyszało […]

Ryan Reynolds zainwestuje w zespół F1 Alpine Racing

Hollywoodzki gwiazdor Ryan Reynolds zamierza z przyjaciółmi zainwestować kapitał w zespól Alpine Racing uczestniczący w mistrzostwach świata Formuły 1. Ryan Reynolds Gareth Evans / Zuma Press / Forum 46-letni Kanadyjczyk oraz 24 przedsiębiorców zamierzają wzbogacić kapitał francuskiej stajni […]