Fatalna wiadomość dla przedsiębiorców. Składki poszły w górę

Według wyliczeń głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasza Kozłowskiego, podstawowe składki na ubezpieczenia społeczne wyniosą w 2023 roku 1418,48 zł i będą o 207,20 zł miesięcznie wyższe od poprzednich stawek.

Jak prezentują się składki ZUS w 2023 roku?

Wartość składek w 2023 roku prezentuje się następująco. Za składkę emerytalną przedsiębiorcy zapłacą miesięcznie 812,23 zł. Składka rentowa wyniesie 332,88 zł, wypadkowa – 69,49 zł, składka na Fundusz Pracy/Solidarnościowy – 101,94 zł, składka chorobowa – 101,94 zł.

Dodatkowo doliczyć należy jeszcze obowiązkową składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Kozłowski wyjaśnił, że w wyniku zmian wprowadzonych w ramach Polskiego ładu, jest ona wyliczana w sposób indywidualny dla każdego przedsiębiorcy, który rozlicza się podatkowo według skali lub podatku liniowego.

Największy wzrost od 20 lat

W sprawie wysokości składek, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich podkreślił, że “niewątpliwie mamy do czynienia z największym od ponad 20 lat wzrostem poziomu składek na ubezpieczenia społeczne płaconych przez przedsiębiorców”.

— Jest to wzrost o ponad 17 procent. Na przestrzeni ostatnich 5 lat średni wzrost składek w ujęciu rocznym wynosił 6,8 procent. Już ubiegłoroczny wzrost (o 12,6 procent) był rekordowy, a teraz mamy do czynienia z jeszcze większą podwyżką, która po raz pierwszy w ujęciu kwotowym przekracza 200 złotych miesięcznie — wyjaśnił Łukasz Kozłowski.

Kogo dotyczą te zmiany?

Zmiany wysokości składek ZUS tyczą się osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą oraz są zobowiązane do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, tym samym nie posiadając innego tytułu ubezpieczeniowego, m. in. umowy o pracę. Wzrost składki ZUS jest związany z prognozą przeciętnego wynagrodzenia, zapisanego w ustawie budżetowej. Ma to być 6 935 zł brutto w 2023 roku. W poprzednim kwota ta wynosiła 5 922 zł.

RB

Czytaj dalej:

Previous Article

CBBI: gospodarka Chin prawdopodobnie zmniejszyła się w IV kwartale

Next Article

Orlen mógł sprzedawać tańsze paliwo wcześniej? “Doprowadzilibyśmy do kolejek na stacjach”

You might be interested in …