Według wstępnych danych urzędu celnego, po pierwszych 20 dniach października 2023 r., średnie dzienne przesyłki zagraniczne wzrosły o 8,6 proc w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. To pierwsza dodatnia zmiana wskaźnika od września 2022 r.
Korea Południowa zajmuje jedno z czołowych miejsc w globalnym łańcuchu dostaw oraz sektorze technologicznym i wyniki jej handlu zagranicznego, które są publikowane wcześniej niż w przypadku innych znaczących gospodarek, traktowane są jako swoisty barometr globalnej koniunktury.
Ponowny wzrost eksportu stanowi pozytywny sygnał dla gospodarki tego azjatyckiego tygrysa, która skoncentrowana jest na wymianie handlowej, która napędza jej rozwój.
Wchodząc w szczegóły raportu, całkowity eksport główny, który nie uwzględnia różnic w liczbie dni roboczych, wzrósł o 4,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim podczas gdy import zwiększył się o 0,6 proc. Eksport do Chin spadł jednak o 6,1 proc. co stanowi najmniejszy spadek od lata ubiegłego roku, podczas gdy eksport do Stanów Zjednoczonych wzrósł o 12,7 proc. Dane wykazały, że dostawy do Japonii zwiększyły się o 20 proc., a do Singapuru o 37,5 proc.
Urząd celny oszacował, że wstępny deficyt handlowy zwiększył się do 3,7 mld USD wobec 488 mln rok wcześniej.