Eksperci oczekują szczytu emisji CO2 w Chinach przed 2030 r.

Tadeusz Stasiuk

opublikowano: 2023-11-21 12:39

Zdaniem ekspertów, są spore szanse, że Chinom uda się zrealizować jeden z celów klimatycznych, jakim jest osiągnięcie szczytowej emisji CO2 przed końcem obecnej dekady, informuje Reuters.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Taki pogląd reprezentuje ponad 70 proc. z blisko 90 ekspertów biorących udział w sondażu przeprowadzonym przez Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), think tanku z siedzibą w Helsinkach.

CREA podkreślił przy tym, że poważne zaniepokojenie budzi fakt, jak wysokie poziomu osiągnie szczytowa emisja w porównaniu z wcześniejszymi pułapami i założeniami. Ankietowani szacują, ze łączna suma będzie co najmniej o 15 proc. wyższa niż poziom z 2021 r.

Połowa ekspertów uważa przy tym, że Chiny mogą osiągnąć szczytowe zużycie energii pierwotnej przed końcem tej dekady, chociaż prawie 1/4 nadal prognozuje, że będzie ono nadal rosło nawet po 2035 r.

Wśród ankietowanych przeważa pogląd, że niechęć Chin do wyrażenia zgody na wycofywanie się z paliw kopalnych będzie głównym punktem spornym rozpoczynających się w przyszłym tygodniu rozmów klimatycznych COP28 w Dubaju, chociaż Pekin jest skłonny zgodzić się na nowy globalny plan potrojenia zdolności wytwarzania energii odnawialnej.

Previous Article

W 2023 dochody z turystyki w Grecji będą rekordowe

Next Article

Zaskakująca decyzja selekcjonera. Zrobił to po awansie na Euro

You might be interested in …

Amerykański sen polskiej gospodarki będzie trwał

USA są jednym z najważniejszych inwestorów zagranicznych w Polsce, a Polska jest dla amerykańskich inwestorów najważniejszym krajem regionu. Zobacz także — W Polsce jest zlokalizowana jedna czwarta inwestycji firm amerykańskich w tym regionie. W niektórych […]

DM BOŚ wyżej ceni akcje Decory

Rekomendacja fundamentalna niezmiennie brzmi “kupuj”, a relatywna “przeważaj”. Zmianie uległy natomiast prognoza finansowa oraz cena docelowa, która wzrosła z 47,1 do 60,4 zł. “W trzech kwartałach 2023 r. EBITDA wzrosła o 50 proc. r/r, w […]