Egipt stawia na pszenicę z Rosji. Nabył prawie pół miliona ton

Alicja Skiba

opublikowano: 2023-09-04 12:54

Egipski Urząd ds. Dostaw Towarów (GASC), państwowy nabywca zbóż, dokonał gigantycznej transakcji i kupił ok. pół miliona ton rosyjskiej pszenicy – przekazał w poniedziałek Reuters.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Egipt, jeden z największych na świecie importerów pszenicy, od zeszłego roku coraz częściej dokonuje bezpośrednich zakupów produktów rolnych zamiast nabywać je w ramach przetargów. W piątek GASC miał kupić ok. 480 tys. ton rosyjskiej pszenicy od firmy Solaris płacąc ok. 270 USD za tonę, jak dowiedział się Reuters od czterech handlowców mających związek ze sprawą.

Cena, którą zapłacił urząd, mogła być poniżej poziomu, który nieoficjalnie ustalił rosyjski rząd. Nie jest jednak znana wysokość tej kwoty.

Różnice cenowe

Handlowcy twierdzą, że istnieją różne ceny minimalne dla transakcji bezpośrednich i sprzedaży w przetargach publicznych, oraz różne kwoty w każdym miesiącu między wrześniem a grudniem. Przyznawane są również rabaty za zakup pszenicy o niższej zawartości białka.

Previous Article

Torpol odbudowuje portfel zamówień

Next Article

Moody’s: deficyty fiskalne Polski będą maleć od ’25

You might be interested in …

Elastyczne biura rozkwitają nad Wisłą

W 2022 r. rynek powierzchni typu flex w Europie urósł o 10 proc. W Warszawie wzrost był niemal trzy razy większy. W stolicy znajduje się 191 tys. m kw. elastycznych biu, o 27 proc. więcej niż na początku […]