“Economist”: Konflikt między premierem Izraela a generałami i ministrem obrony utrudnia planowanie wojny – Puls Biznesu

Wrogość Netanjahu i Galanta nie jest czymś nowym. W marcu premier zdymisjonował ministra, który krytykował forsowane przez skrajnie prawicowy rząd zmiany w sądownictwie, ale po masowych protestach zmuszony był przywrócić mu stanowisko – przypomina brytyjski tygodnik.

Jeszcze przed ponownym objęciem teki ministra obrony Galant ostrzegł na tajnym posiedzeniu w Knesecie, że “według raportów wywiadowczych”, sytuacja w kraju wstrząsanym społecznymi protestami wobec planów rządu “jest okazją dla naszych wrogów do ataku na Izrael”.

“Premier nie ma pomysłu co robić”

Powołanie po ataku Hamasu na Izrael 7 października “rządu jedności”, do którego weszli przedstawiciele opozycji, “nie doprowadziło jednak do żadnej realnej jedności” – ocenia “Economist”.

Ponadto, stosunki Netanjahu z izraelskimi generałami były od dawna trudne, a pogorszyły się po ataku Hamasu. “Oni czekają na jasny pomysł rządu dotyczący tego, co robić” – wyjaśnił w rozmowie z tygodnikiem wysokiej rangi przedstawiciel Sił Obronnych Izraela (Cahal).

“Ale izraelscy politycy, a przede wszystkim premier, wydają się nadal tego pomysłu nie mieć” – ocenia tygodnik.

Gabinet cieni

Co więcej, Netanjahu powołał “gabinet cieni złożony z byłych generałów i urzędników (służb) bezpieczeństwa, by odgadywać (plany) Galanta i generałów Sił Obronnych Izraela” – relacjonuje “Economist”.

Jak przypomina, przez ponad dekadę Netanjahu izolował Strefę Gazy. “Atak 7 października dowiódł, jak tragicznie zawiodła taka polityka” – pisze tygodnik.

Upolitycznianie wojny przez premiera i jego niechęć do planowania dalszych kroków “może kosztować Izrael jeszcze więcej” – ostrzega tygodnik.

Pomysł na Strefę Gazy po wojnie

W sobotę “Financial Times” napisał, opierając się na ocenach ekspertów, że Izrael nie ma długoterminowej strategii dotyczącej Strefy Gazy.

“Niesłuchaną zaciekłość odpowiedzi Izraela” na atak Hamasu z 7 października pogarsza fakt, że w państwie żydowskim nie ma jasnej koncepcji na temat tego, jaka ma wyglądać Strefa Gazy po wojnie, ani kiedy ta wojna się skończy – podkreślił brytyjski dziennik.

Previous Article

Rafako ma czas tylko do końca listopada

Next Article

Błaszczak: na wschodzie naszego kraju powstała kolejne jednostka wojskowa

You might be interested in …

Trójmiejskie biura rozchwytywane

Aktywność trójmiejskich deweloperów zakończyła się w pierwszej połowie 2022 r., kiedy do użytku oddano 50,6 tys. m kw. biur. W drugiej połowie roku nie ukończono żadnej inwestycji – podaje w najnowszym raporcie Knight Frank. Niewiele […]