EC Będzin i Grupa Altum podpisały list intencyjny ws. potencjalnej sprzedaży pakietu udziałów w spółce zależnej

“Warunki finalne transakcji będą musiały odpowiadać wymogom rynkowym i zostać zaakceptowane przez obie strony” – poinformowano w komunikacie.

Grupa Altum ma ponad 46 proc. głosów w akcjonariacie EC Będzin SA – firmy, która jest 100-procentowym właścicielem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą EC Będzin Wytwarzanie (dawna nazwa to Elektrociepłownia Będzin).

W październiku br. Grupa Altum złożyła ofertę zakupu większościowego pakietu udziałów tej produkcyjnej spółki za 19 mln zł. Później ważność tej oferty przedłużono do 29 grudnia br. 8 listopada zarząd EC Będzin zdecydował, że strony rozpoczną negocjacje w tej sprawie. Jak wówczas podano, rozważana transakcja ma być m.in. ścieżką do poprawy płynności finansowej i spłaty zobowiązań.

W przypadku podjęcia decyzji o zbyciu 60 proc. udziałów Grupie Altum, EC Będzin SA zamierza utrzymać mniejszościowy pakiet udziałów w spółce produkcyjnej.

“Zgodnie z zamiarami stron, po przeprowadzeniu transakcji struktura wspólników spółki będzie prezentować się następująco: 60 proc. udziałów i głosów przypadać będzie Grupie Altum, a 40 proc. udziałów i głosów – EC Będzin. Harmonogram zakłada, że z uwagi na termin związania ofertą złożoną przez Grupę Altum, zamknięcie transakcji może nastąpić do 31 grudnia 2023 r.” – poinformowała będzińska spółka.

W najbliższym czasie Grupa Altum złoży wniosek do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczący zgłoszenia zamiaru koncentracji.

W komunikacie zaznaczono, że podpisany w poniedziałek list intencyjny ma charakter niewiążący, a jedynie potwierdza intencję stron w zakresie przeprowadzenia transakcji i potwierdza, że strony “zamierzają w dobrej wierze prowadzić rozmowy dotyczące ewentualnej transakcji”.

Grupa Altum, która złożyła ofertę kupna Elektrociepłowni Będzin, działa od 2013 r. Jak czytamy na jej stronie internetowej, głównym przedmiotem bieżącej działalności handlowej jest obrót wierzytelnościami oraz inwestycje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa Altum jest największym akcjonariuszem spółki EC Będzin SA. “Nasza inwestycja ma charakter długoterminowy” – zapewnia Grupa.

Elektrociepłownia Będzin (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) należy do największych dostawców ciepła w regionie, z jego roczną produkcją na poziomie 1,6 mln GJ. Podstawowymi produktami spółki są ciepło i prąd wytwarzane w kogeneracji. Dostawy ciepła mają charakter lokalny, a wytworzone ciepło w postaci gorącej wody i pary dostarczane jest dla sektora komunalnego i przemysłu w Zagłębiu Dąbrowskim. Poprzez system magistral ciepło dociera do odbiorców z Sosnowca, Będzina i Czeladzi.

Previous Article

Michał Probierz zwrócił się do kibiców. Ważny apel po el. EURO 2024

Next Article

Udana aukcja obligacji 20-letnich obligacji USA

You might be interested in …

Bolączki GPW prędko nie znikną

Wystarczył tydzień, aby WIG20 wymazał z historii trwającą od prawie dwóch miesięcy korektę. Nastroje są bardzo dobre, a wielu inwestorów z optymizmem patrzy w przyszłość. Zdaniem zarządzających VIG C-Quadrat TFI sielanka nie potrwa długo, gdyż […]

Jak automatyzacja zmienia rynek pracy

Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej wdrażają w swoich firmach automatyzację. Usprawnia ona procesy i zmniejsza koszty prowadzonej działalności. Nowe technologie wpływają jednak nie tylko na rozwój spółek, ale również na rynek pracy. Skutki wdrażania AI Wzrost […]

Kupując w internecie, uważaj na dark patterns

Prezes UOKiK ukarał kolejną firmę za ciemne wzorce zachowań, czyli manipulacje przy sprzedaży. Na czym one polegają i jak się przed nimi ustrzec? Przeczytaj artykuł i dowiedz się: Czym są dark patterns? Jaka kara grozi […]