EBC: pierwszy od maja spadek oczekiwań inflacyjnych

Europejski Bank Centralny poinformował o pierwszym od maja ubiegłego roku spadku oczekiwań inflacyjnych konsumentów, donosi Bloomberg.

Badanie przeprowadzone przez EBC w listopadzie pokazało, że oczekiwania inflacyjne konsumentów w perspektywie następnych 12 miesięcy spadły do 5,0 proc. W październiku było to 5,4 proc. Obniżenie oczekiwań, które nastąpiło po najbardziej agresywnej serii podwyżek stóp w historii EBC, jest największe od kwietnia 2020 roku, do kiedy sięgają porównywalne dane.

fot. Bloomberg

fot. Bloomberg

Badanie pokazało, że oczekiwania inflacyjne w perspektywie 3 lat także spadły do 2,9 proc. z 3,0 proc. Oczekiwania dotyczące dynamiki PKB w perspektywie następnych 12 miesięcy poprawiły się do spadku o 2,0 proc. W październiku konsumenci oczekiwali spadku o 2,6 proc.

Bloomberg zwraca uwagę, że wynik badania przeprowadzonego przez EBC współgra z danymi Komisji Europejskiej, potwierdzającymi słabnięcia obaw dotyczących dynamiki cen w największych gospodarkach Unii Europejskiej. Agencja zwraca jednocześnie uwagę, że w najnowszym badaniu Eurobarometr wzrost kosztów życia był wciąż największą obawą mieszkańców strefy euro, wyprzedzającą ubóstwo, zmianę klimatu czy rozprzestrzenienie się wojny na Ukrainie na inne kraje.

© ℗

Previous Article

Frank najsłabszą walutą w G-10

Next Article

PwC zatrudni kolejne 200 osób

You might be interested in …

Spokojny początek tygodnia

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła blisko 2% wzrosty technologicznego Nasdaqa, a S&P 500 wyszedł powyżej 4000 pkt. Początek nowego tygodnia także upływa w dobrych nastrojach, choć główne indeksy stabilizują się w pobliżu piątkowych szczytów. Niemiecki Dax zaczyna handel […]