Dynamiczny wzrost cen miedzi po informacjach z Chin

Notowania miedzi rozpoczęły dzisiejszą sesję, a tym samym, cały bieżący tydzień, od zwyżki. Cena miedzi dziś otworzyła dzień luką wzrostową – notowania tego metalu w USA obecnie sięgają ponad 3,87 USD za funt, czyli powróciły do poziomów sprzed dwóch tygodni.

Fot. Łukasz Klepaczewski/Pixabay

Dzisiaj impulsem do zwyżek cen miedzi są przede wszystkim informacje z Chin, dotyczące luzowania obostrzeń pandemicznych. Po aż trzech latach od wprowadzenia obowiązku kwarantanny dla osób przybywających do Chin, państwo to zdecydowało się na zniesienie tych restrykcji już od 8 stycznia nadchodzącego roku.

Decyzja ta przełożyła się na lepsze nastroje na światowych rynkach, w tym na rynku miedzi, który jest silnie uzależniony od kondycji chińskiej gospodarki – Chiny generują bowiem ponad połowę globalnego popytu na miedź. Prawdopodobnie jednak zniesienie obostrzeń w niewielkim stopniu przełoży się na faktyczny popyt na miedź – o ile może ona zadziałać na rynek paliw, to wiele gałęzi przemysłu, wykorzystujących miedź (np. budownictwo) i tak boryka się z problemami związanymi ze spowolnieniem gospodarczym. Ponadto, znoszenie obostrzeń pandemicznych na razie działa na gospodarkę chińską dwutorowo – z jednej strony, zwiększa aktywność przedsiębiorstw, ale z drugiej strony, podwyższa liczbę zakażeń, co z kolei działa na niektóre firmy paraliżująco ze względu na niedostępność niektórych pracowników.

© ℗

Previous Article

Sytuacja w Chinach i USA wsparciem dla cen ropy naftowej

Next Article

5 gorących spółek na sesji 27 XII 2022

You might be interested in …

Equinor przejmuje farmę wiatrową w Polsce

opublikowano: 2023-09-06 13:29 Norweski gigant energetyczny Equinor ogłosił w środę przejęcie od Helios Group farmy wiatrowej o mocy 26 MW w Polsce. Wartości transakcji nie ujawniono. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów […]