Duży wzrost cen transportu aut

Ceny transportu używanych samochodów z zagranicy wzrosły w ciągu roku niemal o jedną piątą. Najbardziej podrożał transport aut ze Szwajcarii.

W 2022 r. Polacy sprowadzili do Polski prawie 772, 5 tys. używanych samochodów z zagranicy, o 18 proc. mniej niż rok wcześniej. Mimo mniejszej liczby łączna wartość aut była na zbliżonym poziomie. Nie wynika to niestety z tego, że kupujemy coraz młodsze auta. Jest dokładnie odwrotnie — ich średni wiek już przekracza 13 lat. Przyczyną jest drożyzna, która dotyczy nie tylko samych aut z drugiej ręki, ale także ich transportu. Z zestawienia przygotowanego przez Clicktrans.pl (serwis łączący osoby i firmy poszukujące transportu z przewoźnikami), opartego na ponad 400 tys. zleceń transportu, wynika, że średnia cena takiej usługi w 2022 r. wyniosła 1791 zł, co oznacza wzrost r/r o 19 proc. Najbardziej podrożał transport aut ze Szwajcarii — w 2022 r. trzeba było za niego zapłacić średnio 2468 zł, podczas gdy rok wcześniej 1685 zł. Podwyżka przekroczyła 46 proc. Najmniej podrożał transport aut ze Szwecji — o 2 proc. i Danii — o 12,5 proc.

Za przywiezienie samochodu z Niemiec (pochodzi z nich 55 proc. wszystkich sprowadzanych aut) trzeba było zapłacić średnio 1535 zł, rok wcześniej 1289 zł. Średnia cena transportu z Francji (drugiego co do popularności źródła sprowadzania do Polski używanych samochodów z udziałem w imporcie na poziomie 12 proc.) wzrosła o ponad 600 zł, do 2726 zł. Z Holandii (trzeciego pod względem popularności źródła — 7,5 proc. importu) średni koszt transportu urósł z 1472 zł w 2021 r. do 1739 zł w 2022 r.

Dynamicznie spada zainteresowanie używanymi autami z Wielkiej Brytanii. Jeszcze w 2017 r. pochodziło z niej 14 proc. używanych aut, podczas gdy w 2022 r. już tylko 2,5 proc.

— Jednym z powodów spadku są formalności, których należy dokonać po brexicie. Znacznie sprawniej i bez dodatkowych formalności celnych można sprowadzić auto zza naszej zachodniej granicy — mówi Michał Brzeziński, prezes serwisu Clicktrans.

Podobnie jak na innych kierunkach także w tym przypadku nastąpił wzrost cen transportu. Przywiezienie auta z Wielkiej Brytanii kosztowało w 2022 r. średnio 3117 zł, rok wcześniej o 300 zł mniej.

© ℗

Previous Article

Branża zapachów na celowniku unijnego nadzoru ds. konkurencji

Next Article

Synthos tnie produkcję w Czechach

You might be interested in …

Liderka na czas wojny

Gdy została scenarzystką, nawet przez myśl jej nie przeszło, w jakich rolach obsadzi ją życie. Pierwszą zaczęła grać w 2019 r., gdy jej mąż został prezydentem Ukrainy. Nie spieszno było Ołenie Zełenskiej do Pałacu Maryńskiego […]

Analityk podtrzymał rekomendację redukuj dla akcji Dino

Dariusz Dadej, analityk Noble Securities, podtrzymał rekomendację “redukuj” dla akcji Dino Polska. Cenę docelową wyznaczył na 358,6 zł. W dół: Kurs akcji Dino negatywnie zareagował na publikację wyników za 2022 r. fot. Puls Biznesu Do tej […]

Pierwsza emisja oparta na WIRON

Rentowność amerykańskich dziesięciolatek znalazła się na poziomie najwyższym od dwóch miesięcy (3,66 proc.) i choć jest zbyt wcześnie, by ogłosić wybicie górą z konsolidacji, to warto zachować czujność. Podobny kierunek obrały papiery niemieckie, których rentowność […]