Najnowszy plan gospodarczy Dubaju zakłada przeznaczenie w ciągu najbliższej dekady niemal 9 bln USD na rozwój jednej z najdynamiczniej rosnących ekonomii w rejonie Bliskiego Wschodu, informuje Bloomberg.

Dubaj
Christopher Pike/Bloomberg
Wchodzący w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich region zamierza powiększyć znaczenie kraju jako jednego ze światowych centrów biznesowo-finansowych. Pochłonąć ma to około 32 bln dirhamów (8,7 bln USD). Program, który ma być wdrażany do 2033 r. przewiduje m.in. podwojenie handlu zagranicznego i inwestycji.
Projekt zakłada, że handel zagraniczny zwiększy się w ciągu kolejnych dziesięciu lat do poziomu 25,6 bln dirhamów. Dubaj chce również przyciągnąć bezpośrednie inwestycje zagraniczne w wysokości około 60 mld dirhamów rocznie.
Emirat zamierza także ożywić swój sektor produkcyjny i logistyczny. Wydatki rządowe wzrosną do 700 mld dirhamów w ciągu najbliższych 10 lat z 512 mld dirhamów dekadę wcześniej.
Gospodarka Dubaju odnotowała w 2022 r. sile ożywienie po okresie pandemii. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku PKB tego emiratu wzrósł o 4,6 proc. r/r. Jednak perspektywy na bieżący rok nie są już tak optymistyczne i zakładają negatywny wpływ na rozwój ze strony globalnego spowolnienia gospodarczego oraz niższych cen surowców energetycznych.
© ℗