Doradca PO: Westinghouse i Bechtel powinny objąć po co najmniej 30 proc. udziałów w polskim atomie

Bloomberg, MD

opublikowano: 2023-11-16 12:16

Grzegorz Onichimowski, główny doradca Platformy Obywatelskiej ds. energetyki powiedział, że wybrane do realizacji projektu polskiej elektrowni atomowej amerykańskie firmy Westinghouse Electric i Bechtel Group powinny objąć w nim co najmniej 30 proc. udziałów, czego nie uwzględnia obecny plan, informuje Bloomberg.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Onichimowski przyznał w komentarzu przesłanym agencji, że energia atomowa odegra zasadniczą rolę w sukcesie transformacji energetycznej Polski.

– Jesteśmy jednak świadomi ryzyk związanych z takim projektem i dlatego byłoby pożądane, aby nasi partnerzy/dostawcy objęli w nim udziały – stwierdził.

Bloomberg przypomina, że rząd Mateusza Morawieckiego planował budowę elektrowni atomowych o mocy 6-9 GW do 2040 roku, z czego pierwsza miałaby kosztować co najmniej 20 mld USD.

Onichimowski uważa, że Polska może nie potrzebować tak dużego potencjału produkcji energii z atomu.

– Idealnie byłoby zbudować dwie elektrownie. Pierwszą z Amerykanami, a drugą być może z innym partnerem – napisał.

Bloomberg przypomina, że zainteresowane udziałem w projektach elektrowni atomowych w Polsce były Electricite de France i Korea Hydro & Nuclear Power.

Previous Article

Benefit Systems ma apetyt na inwestycje. Za granicą urośnie o połowę i myśli o kolejnych przejęciach

Next Article

Comarch utargował ponad 5 mln zl na akcjach Cracovii

You might be interested in …

Betfan uśmiecha się do inwestorów

Bukmacher, który ma niespełna 4-procentowy udział w polskim rynku, znowu wyszedł na plus i liczy na transakcyjne ożywienie w branży po sprzedaży STS Przeczytaj artykuł i dowiedz się: jakie wyniki w ostatnich miesiącach osiągał Betfan, […]

Pszenica w USA najtańsza od 3 lat

Bloomberg, MD opublikowano: 2023-09-30 13:12 Cena pszenicy spadła w USA po tym jak Departament Rolnictwa poinformował w piątek, że pomimo suszy jej zbiory były wyższe niż prognozowano, informuje Bloomberg. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz […]

Skład niby rządu będzie intrygujący

Trzykrotne użycie trybu niedowierzającego jest jak najbardziej zasadne, ponieważ podjęta przez odchodzącego premiera próba nawiązania jakiegokolwiek kontaktu z klubami sejmowego większościowego konsorcjum „ośmiu gwiazdek” okazała się całkowitą klapą. Szanse na uzyskanie przez Mateusza Morawieckiego wotum […]