Dobre dane o inflacji bazowej

opublikowano: 2023-09-18 20:00

Szczegółowe dane pokazujące zmiany cen w ostatnich miesiącach pozwalają na umiarkowany optymizm. Presja inflacyjna ewidentnie osłabła, choć wciąż jest nadmierna. Różne miary inflacji bazowej bardzo wyraźnie się poprawiły.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Narodowy Bank Polski opublikował w poniedziałek dane o inflacji bazowej. Są to miary zmian cen, które wyłączają różne kategorie produktów i dzięki temu starają się uchwycić fundamentalny trend inflacyjny. Można to porównać do próby wyłuskania sygnału z szumu.

Dane są generalnie lepsze od oczekiwań, co widać szczególnie po miesięcznych zmianach cen. Inflacja bazowa netto, czyli wyłączająca żywność i energię, wyniosła w sierpniu 0,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, a po usunięciu efektów sezonowych 0,6 proc.* To niemało, bo daje 7 proc. w przeliczeniu na wartości roczne. Jest też dużo lepiej niż na początku roku, kiedy analogiczna wartość wynosiła 0,9 proc. (i 11 proc. w przeliczeniu na dynamikę roczną).

Jeszcze lepsze są pozostałe miary inflacji bazowej. Inflacja po usunięciu cen najbardziej zmiennych (czyli takich, które w ostatnich 12 miesiącach podlegały największym wahaniom) wyniosła w sierpniu 0,1 proc. miesiąc do miesiąca, a po usunięciu efektów sezonowych 0,3 proc. Z kolei inflacja po usunięciu 15 proc. produktów o największej zmianie cen w danym miesiącu wyniosła w sierpniu 0,2 proc., a po odsezonowaniu 0,3 proc.

Te dwa ostatnie wskaźniki są mniej więcej na takim poziomie jak w ostatnim roku przed pandemią. Oczywiście mówimy tutaj o zmianach miesięcznych, więc żeby to znalazło ujście we wskaźnikach rok do roku, obecny trend musiałby być kontynuowany. Nie będzie to łatwe z powodów, które opisałem wczoraj: nadchodzą potężne podwyżki płacy minimalnej, deficyt fiskalny jest utrzymywany na wysokim poziomie, a stopy procentowe są obniżane.

W tym momencie ważny jest jednak fakt, że presja inflacyjna ustępuje nieco szybciej od oczekiwań.

* Usunięcie efektów sezonowych wykonane przeze mnie, NBP nie publikuje danych odsezonowanych.

Previous Article

Nie każde TFI wstrzeliło się w megatrendy

Next Article

Answear.com zamierza emitować do 1 mln nowych akcji

You might be interested in …

Ceny galopują, tylko ciut wolniej

Kwietniowe 14,7 proc. to powrót do wyniku sprzed roku, właśnie tyle GUS podawał na styku maj/czerwiec 2022 r. Znacznie gorzej jednak wygląda rozbicie ogólnego wskaźnika wzrostu cen i usług konsumpcyjnych na sektory. Liderem fatalnego peletonu […]

Notowania złota osiągnęły ponad 3-tygodniowe minimum

Kontrakty futures na złoto osiągnęły w piątek najniższy poziom od ponad trzech tygodni, co oznacza spadek o 2,7 proc. w porównaniu z końcem zeszłego piątku – podaje MarketWatch. Chris Ratcliffe/Bloomberg Notowania złota zaliczyły spadek o 54,20 USD, czyli 2,8 proc., do poziomu […]