Długoterminowe nastroje niemieckich inwestorów nadal się poprawiają

Opracowywany przez instytut badań gospodarczych ZEW wskaźnik nastrojów niemieckich inwestorów w oszacowaniu na listopada 2023 r. powrócił nad kreskę zwyżkując do +9,8 pkt z -1,1 pkt w październiku. Był to czwarty z rzędu miesiąc ze wzrostem tego wskaźnika i jego najwyższy poziom od marca br. Odczyt okazał się przy tym dużo lepszy niż zakładała mediana prognoz na poziomie 5 pkt. O ile jednak w ocenie przyszłych perspektyw nastąpiła widoczna poprawa, o tyle sentyment dotyczący bieżących warunków pozostaje minorowy. Poprawiła się on w listopadzie o zaledwie 0,1 pkt do -79,8 pkt.

W raporcie ZEW podkreślono, że szczególne nadzieje związane są z ożywieniem w sektorze przemysłowym i wzrostami na rynkach akcji, zarówno w kraju jak i za granicą. W tym pierwszy przypadku wypatruje się zwłaszcza oznak mocniejszego odbicia w Chinach, jednego z głównych partnerów handlowych.

Niepokój budzą jednak oczekiwania detalistów związane z nadchodzącym sezonem zakupów świątecznych. Obawiają się, że nawet wyprzedaże mogą nie zachęcić w odpowiednim stopniu konsumentów, którzy mierzą się z rosnącymi kosztami utrzymania i niepewną sytuacją geopolityczną.

Oczekuje się, że niemiecka gospodarka, największa w Europie zaliczy płytką recesję, po tym jak w trzecim kwartale jej PKB skurczył się o 0,1 proc.

Previous Article

BofA: inwestorzy odchodzą od gotówki, zwracają się ku obligacjom

Next Article

Kolejny budżet Niemiec podwoi pomoc wojskową dla Ukrainy do 8 mld EUR

You might be interested in …

Problemy Heimstaden. Właściciel rozważa sprzedaż udziałów

Sprzedaż miałaby nastąpić poprzez zbycie się swoich udziałów przez Heimstaden AB, firmę zajmującą się inwestycjami w nieruchomości. Norweski miliarder jest jej właścicielem przez spółkę Fredensborg. Grupa posiada obecnie 38 proc. udziałów w Heimstaden Bostad, jednym […]

MAE: szczyt zapotrzebowania na paliwa kopalne do 2030 r.

Zdaniem MAE, szczytowe zapotrzebowanie na ropę naftową, gaz ziemny i węgiel będzie widoczne w tej dekadzie, przy założeniu opartym o bieżącą politykę rządów. Jednak oczekiwany szczyt nie oznacza, że szybki spadek zużycia paliw kopalnych jest […]