Dimon: prognozy banków centralnych są całkowicie nietrafione

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

opublikowano: 2023-10-24 12:15

Jamie Dimon, dyrektor generalny banku JPMorgan Chase, uznawany za jednego z guru rynków kapitałowych ostro skrytykował banki centralne twierdząc, że ich prognozy są kompletnie oderwane od rzeczywistości, nietrafione i bazują na kontrowersyjnych scenariuszach i założeniach.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Cytowany przez agencję Bloomberg Dimon powiedział, że prognozy finansowe banków centralnych są w 100 proc. błędne, co powinno skłonić do ostrożności w ocenie perspektyw na przyszły rok. Wyraził też wątpliwość, czy decydenci z banków centralnych i rządów będą w stanie poradzić sobie z problemem jaki rodzi korelacja dwóch głównych czynników – wysokiej inflacji i spowolnienia globalnego wzrostu.

Panuje powszechne przekonanie, że rządy i banki poradzą sobie ze wszystkim, w tym z problemem największych w historii (okresu pokoju) wydatkami budżetowymi. Osobiście w to wątpię, dlatego jestem ostrożny jeśli chodzi o prognozy na przyszły rok – stwierdził Dimon.

Bankier uważa, że istnieją spore analogie wobec obecnej sytuacji do panującej w gospodarce światowej w latach 70. ubiegłego wieku. Porównanie to uzasadniają wysokie wydatki i ogromna niegospodarność oraz marnowanie środków.

Odnosząc się do wysokiego poziomu stóp i ryzyka ich dalszego podnoszenia Dimon powiedział, że obecnie nie ma znaczenia czy stopy wzrosną o kolejne 25 punktów bazowych czy nawet więcej.

Ostrzegł, że i bez tego cała krzywa rentowności może pójść w górę o 100 pkt bazowych i trzeba być na to przygotowanym, choć oczywiście nie ma pewności, czy do tego dojdzie.

Previous Article

Mapa GPW: banki, gaming i konsument w centrum uwagi

Next Article

ZBP: koszty wakacji kredytowych w przyszłym roku mogą sięgnąć 4,71-6,38 mld zł

You might be interested in …

Przepowiednia Wall Street zaczęła się realizować

Większość dużych firm zarządzających aktywami przedstawiła optymistyczne prognozy dla akcji z rynków wschodzących. Kapitał już tam płynie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: jaką odważną prognozę przedstawiły firmy zarządzające aktywami czym udowodniły swoje przekonanie jakie są […]