Deutsche Welle: na Białorusi zalegalizowano piractwo cyfrowe wobec

Na Białorusi zalegalizowano piractwo cyfrowe wobec “nieprzyjaznych krajów”; nowe prawo pozwala na wykorzystywanie materiałów cyfrowych bez zgody zagranicznych właścicieli praw autorskich – poinformowała w sobotę rosyjska redakcja Deutsche Welle.

Nowa ustawa pozwala na pirackie wykorzystywanie filmów, muzyki i programów komputerowych z “nieprzyjaznych krajów”.

Alaksander Łukaszenko, fot. Nikolai Petrov / TASS / Forum

Alaksander Łukaszenko, fot. Nikolai Petrov / TASS / Forum

Dokument legalizuje również wwóz na terytorium Białorusi towarów objętych prawami autorskimi bez zgody zagranicznych właścicieli tych praw i w tym wypadku nie tylko z “nieprzyjaznych krajów” – twierdzi Deutsche Welle.

Według portalu białoruski ustawodawca tłumaczy podjęcie tej decyzji koniecznością “rozwoju potencjału intelektualnego i duchowo-moralnego społeczeństwa” oraz “zmniejszenia krytycznego deficytu na krajowym rynku żywności i innych towarów”.

Zgodnie z nową ustawą, podpisaną przez białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenkę 3 stycznia, import towarów bez sankcji właściciela praw autorskich nie jest uważany za przestępstwo i wystarczy, że towar zostanie wpisany na listę “niezbędnych” dla rynku krajowego – twierdzi Deutsche Welle.

Dodaje, że w piątek niższa izba parlamentu Białorusi uchwaliła i skierowała do izby wyższej ustawę o konfiskacie mienia cudzoziemców za “nieprzyjazne działania”. Pozwala ona władzom białoruskim na zajęcie pieniędzy, papierów wartościowych i praw majątkowych obywateli i firm zagranicznych.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

FAZ: kanclerz Scholz ma w rządzie dwóch słabych ministrów

Next Article

Koniec z naciąganymi promocjami. Od Nowego Roku weszły w życie nowe przepisy

You might be interested in …

Zyski Zalando w 2022 r. przewyższyły prognozy

W 2022 r. zyski Zalando okazały się być wyższe niż prognozy analityków. Wynikało to z nacisku niemieckiego internetowego sprzedawcy odzieży na rentowność – podaje agencja Bloomberg. fot. Bloomberg Jak podało Zalando we wtorkowym oświadczeniu, firma odnotowała w […]