D.Obajtek: w styczniu wygasa kontrakt długoterminowy Orlenu na rosyjską ropę, którego nie przedłużymy

W styczniu wygasa kontrakt długoterminowy Orlenu na rosyjską ropę, którego nie przedłużymy. W efekcie ok. 90 proc. przerabianej ropy będzie spoza Rosji – oświadczył w sobotę prezes koncernu Daniel Obajtek.

fot. Wojciech Krynski/FORUM

“W styczniu wygasa kontrakt długoterminowy Orlenu na rosyjską ropę, którego nie przedłużymy. W efekcie ok. 90 proc. przerabianej ropy będzie spoza Rosji. Od kilku lat Orlen nawiązuje globalne relacje dywersyfikując kierunki. Jednym z filarów stabilnych dostaw jest współpraca z Aramco” – napisał Obajtek na Twitterze.

W ubiegłym tygodniu rzeczniczka PKN Orlen Edyta Olkowicz poinformowała, że Orlen “nie przedłuży kontraktu długoterminowego, który wygasa w styczniu 2023 r. “Natomiast jedyny obowiązujący wtedy kontrakt na dostawy ropy rosyjskiej w roku 2023 przestanie być realizowany w momencie wprowadzenia sankcji, na co jesteśmy przygotowani” – dodała.

Jak przypomniała, PKN Orlen zrezygnował z dostaw ropy rosyjskiej drogą morską z początkiem zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę, i wielu wiodących producentów europejskich postąpiło podobnie.

Olkowicz podkreśliła, że “konsekwentna dywersyfikacja dostaw ropy, w tym poprzez partnerstwa strategiczne, przyczyniła się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale całego regionu”.

“Obecnie już 70 proc. surowca do wszystkich rafinerii Grupy Orlen w Polsce, Czechach i na Litwie pochodzi z kierunków alternatywnych do rosyjskiego, a jeszcze w 2015 r. do rafinerii Grupy Orlen prawie 100 proc. ropy trafiało z Rosji” – zaznaczyła rzeczniczka PKN Orlen.

W styczniu 2023 r. wygasa kontrakt Orlenu z koncernem Rosnieft. Na mocy tej umowy Rosnieft dostarcza Orlenowi 300 tys. ton ropy naftowej miesięczne. Na mocy drugiego kontraktu z firmą Tatnieft polski koncern kupuje 200 tys. ton ropy miesięcznie, a umowa z tym rosyjskim dostawcą kończy się w grudniu 2024 r.

Jak wcześniej podkreślał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, koncern nie ma tytułu prawnego do zerwania umów długoterminowych na dostawy rosyjskiej ropy i jest to możliwe tylko w przypadku nałożenia sankcji na dostawy surowca z Rosji.

© ℗

Previous Article

Od 1 stycznia wzrośnie minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa

Next Article

To koniec z rosyjską ropą w Polsce po wielu latach. Orlen stawia na Saudyjczyków

You might be interested in …

Obligacje z szansą na stabilny wynik

Przed rokiem, w dniu napaści Rosji na Ukrainę, rentowność naszych dziesięciolatek walczyła jeszcze o utrzymanie poniżej 4 proc. Niemieckie dziesięciolatki, krótko po pierwszych ostrzałach, po raz ostatni zanurkowały poniżej zera. Dziś notowania obydwu papierów przebiegają […]

Niemcy przeznaczą rekordowe kwoty na obronność w 2024 r.

Niemcy planują zwiększyć swój budżet obronny do rekordowej kwoty w przyszłym roku, czyli do 51,8 mld EUR. Osiągną tym samym cel NATO, jakim jest wydawanie co najmniej 2 proc. z PKB na wojsko – przekazał w poniedziałek Bloomberg. Morris MacMatzen / Reuters / […]