Czym kierują się klienci, wybierając e-sklep

Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie i rekordowych wskaźników inflacji sklepy są bardziej nastawione na sprzedaż internetową – uważa 54 proc. respondentów badania Tpay „Jak Polacy kupują online 2023. Roz_ważny konsument w niepewnych czasach”. Wielu konsumentów przekonało się, że zakupy w sieci są dużo wygodniejsze niż te stacjonarne – stwierdziło 53 proc. badanych. Z kolei 38 proc. osób zaczęło kupować przez internet produkty i usługi, w które dotychczas zaopatrywali się stacjonarnie.

Wygoda i bezpieczeństwo

Respondenci wskazali także, że najczęściej w sieci nabywają odzież i obuwie (92 proc.), kosmetyki (86 proc.) oraz ubrania i obuwie sportowe (85 proc.). Natomiast przy wyborze sklepu internetowego kierują się przede wszystkim ceną (20 proc.), na drugim miejscu znalazła się jakość (11 proc.), a podium zamyka opinia lub ocena produktu przez innych użytkowników (9 proc.).

– Kupujący online bardzo wysoko cenią sobie zarówno wygodę, jak i bezpieczeństwo zakupów. Dodatkowo ważny jest dla nich także wybór różnorodnych metod płatności, które są obsługiwane przez zaufanego operatora płatności, a także dostęp do wielu kanałów zakupowych – zwraca uwagę Dawid Cichy, dyrektor sprzedaży w Tpay.

Mimo dokonywania zakupów online, część respondentów (27 proc.) ma pewne obawy dotyczące dokonywania takich transakcji. Składając zamówienie, ankietowani najczęściej bali się o bezpieczeństwo danych oraz konta bankowego, jak również o to, że towar będzie niezgodny z ich oczekiwaniami (po 53 proc.).

Coraz częściej zdarza się, że klienci porzucają koszyki zakupowe i nie finalizują zamówień – przyznało się do tego 63 proc. badanych. Co więcej, co czwarty ankietowany zaznaczył, że miał problemy z otrzymaniem pieniędzy od sklepu po dokonaniu zwrotu lub reklamacji.

Jakich urządzeń używają

Przy przeglądaniu ofert w sieci e-konsumenci korzystają z różnych urządzeń. Czego używają najczęściej? W 56 proc. przypadków jest to komputer lub laptop. Z kolei 34 proc. badanych kupowało za pomocą telefonów, a tylko 3 proc. – tabletów.

Co ciekawe, z komputerów i laptopów najaktywniej korzystały osoby w wieku 55+ (72 proc.) oraz 45-54 lata (60 proc.). Zwolennikami smartfonów w celach zakupowych były z kolei osoby między 25 a 34 rokiem życia (56 proc.) oraz w wieku 35-44 lata (46 proc.).

– Coraz większa powszechność wykorzystywania mobilnych urządzeń do zakupów internetowych to dowód na to, że klienci częściej kupują produkty lub usługi w tym samym miejscu, w którym ich poszukują i się z nimi zapoznają. Z perspektywy e-sprzedawcy bardzo ważne jest, aby nie tylko wnikliwie przyglądać się bieżącym potrzebom zakupowym konsumentów, ale także precyzyjnie na nie odpowiadać. Można to zrobić, dbając o dobór narzędzi i rozwiązań, które umożliwią stworzenie w pełni mobilnego procesu zakupu, gwarantującego sprawną, przejrzystą i zadowalającą realizację transakcji. Jednym z przydatnych narzędzi dla e-sprzedawców są chociażby aplikacje mobilne, które już na stałe weszły do wachlarza możliwości, jakie daje środowisko omnicommerce – mówi Dawid Cichy.

Previous Article

Kradzieże coraz większym wyzwaniem dla sprzedawców

Next Article

Jak zmniejszyć koszty projektów B+R

You might be interested in …

Nowe prawo zrecykluje baterie

Parlament Europejski zatwierdził przepisy dotyczące projektowania, produkcji i zarządzania odpadami baterii. To pierwsze takie prawo. Przyjęty przez Unię Europejską ostry ekokurs z jednej strony przyspiesza rozwój elektromobilności, z drugiej wymusza zmianę prawa. Parlament Europejski przyjął właśnie przepisy […]

Fundusz ujawnił się w akcjonariacie spółki PlyWay’a

opublikowano: 2023-08-30 13:09 Agio Smart Money FIZ ma ponad 5 proc. akcji Madmind Studio. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl Fundusz Agio Smart Money FIZ, którym zarządza Paweł Sugalski, ujawnił […]