Czy rower może być kosztem uzyskania przychodu

Rower może być zaliczony do wydatków poniesionych w celu otrzymania przychodu, jeśli jest wykorzystywany na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności.

W dobie rosnących cen samochodów osobowych i paliwa oraz większej świadomości ekologicznej społeczeństwa coraz więcej właścicieli firm sięga po tani w codziennym użytkowaniu rower, który jest ciekawą alternatywą dla czterech kółek. Dodatkową korzyścią dla przedsiębiorstwa jest możliwość ujęcia go w kosztach podatkowych – również wtedy, kiedy podmiot posiada samochód firmowy.

Stanowisko izby skarbowej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów”, o ile nie należą one do wyłączeń wymienionych w art. 23 wspomnianej ustawy. Rower nie znajduje się w katalogu kosztów, których nie można zaliczyć do wydatków poniesionych w celu otrzymania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, zatem – co do zasady – może stanowić koszt podatkowy.

Znajduje to potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Izby Skarbowej w Katowicach (IBPBI/1/415-95/13/SK), według której „przepisy prawa nie ograniczają możliwości zakupu na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu osobowego, w tym także roweru. Warunkiem koniecznym dla uznania wydatków poniesionych na nabycie określonego składnika majątku, w tym przypadku roweru, za koszt uzyskania przychodu, jest jego wykorzystywanie na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej”. Przy czym, w razie wątpliwości fiskusa co do zaliczenia roweru do kosztów podatkowych, na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy nabyciem roweru a osiągniętym przychodem.

Brak limitu odliczenia VAT

Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują rower do celów związanych z prowadzoną działalnością, mają możliwość odliczenia całego podatku od towarów i usług (VAT) zapłaconego przy nabyciu roweru. Wynika to z faktu, że nie jest on traktowany jako pojazd samochodowy. Dlatego wydatki na zakup roweru nie podlegają limitom w odliczaniu VAT, związanym z zakupem aut.

© ℗

Previous Article

Jaki kod działalności dla copywritera

Next Article

Były prezes Masterlease zbudował platformę dla kierowców

You might be interested in …

PIE: w najbliższych miesiącach możliwy niewielki wzrost bezrobocia

W najbliższych miesiącach możliwy jest niewielki wzrost stopy bezrobocia spowodowany spowolnieniem gospodarczym – ocenił w czwartek Dawid Sułkowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według danych GUS, stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc., tyle samo co w styczniu. GUS poinformował […]

W kwestii regulacji AI to firmy rozdają karty

Według najnowszych doniesień Microsoft, Alphabet, Google oraz OpenAI wspólnie zadeklarują chęć rozwoju oraz wdrażania sztucznej inteligencji w sposób odpowiedzialny i nieszkodliwy. To odpowiedź na słowa Joego Bidena, który ostrzegł firmy, że muszą zapewnić, iż sztuczna […]