Czekamy już na inflację z USA

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła blisko 1 proc. wzrostu po tym, jak Jerome Powell powstrzymał się od komentowania przyszłości polityki monetarnej w USA. Choć w poniedziałek przekaz, jaki pojawiał się od amerykańskich bankierów centralnych był jastrzębi, to podtrzymanie takiego tonu przez szefa Fed mogłoby być niepotrzebne przed jutrzejszym odczytem grudniowej inflacji z USA.

Komunikat, jaki pojawił się po ostatnim posiedzeniu FOMC jasno wskazywał, że kolejne decyzje będą zależały od publikowanych danych. Pojawiające się sugestie przed tak ważnym odczytem mógłby wprowadzać w błąd. Przypomnijmy, że rynek spodziewa się wyhamowania dynamiki cen CPI do 6,5 proc. częściowo przez spadek paliw.

Notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy nieśmiało kontynuują drogę na północ w środowy poranek. Zdecydowanie lepiej wygląda niemiecki DAX, który wybija strefę oporu zlokalizowaną w rejonie 14800 pkt. Nie przeszkadzają mu w tym wzrosty eurodolara, który znajduje się powyżej 1.07 i obniża konkurencyjność cenową tamtejszych eksporterów. Rynek azjatycki cały czas odczuwa pozytywne efekty otwierania się chińskiej gospodarki.

Na rynku walutowym bez większych zmian w oczekiwaniu na jutrzejszy odczyt inflacji w USA. Konsensus wskazujący na spadek wzrostu cen nie pomaga jednak dolarowi. Zmienność w gronie G10 nie jest jednak duża. Najlepiej przez otwieranie się chińskiej gospodarki i lepsze dane o sprzedaży detalicznej wygląda dolar australijski. Wspiera to oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych przez RBA. Na drugim biegunie znajduje się za to korona szwedzka.

Dziś kalendarium makroekonomiczne nie należy do najciekawszych, a uwagę można jedynie zwrócić na cotygodniowe dane dotyczące zapasów paliw w USA. Wczorajszy raport API wskazał aż na wzrost stanów magazynowych ropy o blisko 15 mln baryłek. To oczywiście efekt zaburzeń związanych z silnymi mrozami i nie przełożyły się na notowania czarnego złota. Baryłka WTI pozostaje blisko poziomu 75 USD. Złoto natomiast cały czas kontynuuje marsz na północ i wychodzi powyżej 1880 USD za uncję.

DE30.f; D1

© ℗

Previous Article

Boniek dał wskazówkę ws. selekcjonera. Ten wpis wywołał falę domysłów

Next Article

Bezrobocie w Korei Południowej najwyższe od niemal roku

You might be interested in …

Nastroje na Wall Street mieszane

Alicja Skiba [email protected] opublikowano: 2023-08-11 17:16 Amerykańskie akcje zachowują się w piątek w mieszany sposób. Dane o inflacji PPI budzą obawy, czy Rezerwa Federalna nie podniesie ponownie stóp procentowych. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz […]

Rejestr Fundacji Rodzinnych nie działa już dwa miesiące

opublikowano: 2023-07-27 20:00 211 złożonych wniosków o rejestrację, zero zarejestrowanych fundacji – oto bilans funkcjonowania nowej ustawy. System informatyczny nadal nie chce odpalić. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: dlaczego ciągle nie można zarejestrować fundacji rodzinnych jak […]