Właściciele mikro i małych przedsiębiorstw przy szukaniu auta służbowego kierują się raczej aspektami praktycznymi i ekonomią niż estetyką, prestiżem czy nowoczesnością. Pod uwagę biorą głównie takie czynniki jak cena (44 proc.), ekonomia spalania i koszty eksploatacji (37 proc.) oraz niezawodność (36 proc.) – czytamy w raporcie IBRiS „Oczekiwania i potrzeby przedsiębiorców wobec samochodów służbowych”. Te wyniki potwierdzają, że dla przedstawicieli małych biznesów kwestie finansowe oraz funkcjonalność mają największe znaczenie. Na kolejnych miejscach wśród wskazań znalazły się takie cechy jak wielkość samochodu (23 proc.), wysokość miesięcznej raty (21 proc.) oraz parametry techniczne takie jak moc silnika (19 proc.).
Różnorodne wymagania
Oczekiwania wobec samochodu służbowego są mocno skorelowane z charakterystyką branży. Dla przedsiębiorców z sektora budowlanego – zaraz po cenie, ekonomii spalania i kosztach eksploatacji – ważna jest wielkość auta i pojemność bagażnika. Z kolei w branży beauty największą wagę – poza wskazanymi priorytetowo ekonomią spalania, kosztami eksploatacji i niezawodnością – przywiązuje się na równi do ceny oraz dodatkowych udogodnień poprawiających komfort jazdy.
Preferencje dotyczące klasy i rodzaju samochodu różnią się nie tylko w zależności od profilu działalności, a także wielkości przedsiębiorstwa. Małe firmy (10-49 pracowników) najczęściej decydują się na auta dostawcze (56 proc. ) oraz małe miejskie samochody (segment A lub B) – wskazało na nie 18 proc. badanych. Natomiast, osoby prowadzące jednoosobowe działalności wybierają najczęściej segment D – limuzyny, kombi, hatchback klasy średniej (30 proc.) oraz duże SUV-y (26 proc.).
Stabilność finansowania
Mikro i małe firmy rozważają różne formy finansowania auta. Które z nich są obecnie popularne wśród MŚP? Według raportu IBRiS, przedsiębiorcy – poza klasycznym leasingiem, kredytem i zakupem za gotówkę – coraz częściej wybierają wynajem długoterminowy, który do niedawna był kojarzony przede wszystkim z dużymi flotami pojazdów. Świadomość oferty takiego wynajmu wśród firm wzrosła o 7 proc. w porównaniu do poprzedniego badania IBRiS, przeprowadzonego w listopadzie 2022 roku. Obecnie już 23 proc. respondentów spośród najmniejszych firm zdecydowałoby się na tę formę finansowania (wzrost z 17 proc.).
– Rynek wynajmu długoterminowego urósł na koniec pierwszego półrocza 2023 r. o 10,5 proc. rok do roku. Takie wysokie, dwucyfrowe tempo wzrostu utrzymuje się już od dłuższego czasu. To świadczy nie o jednorazowym zwiększeniu zainteresowania, ale o stałym trendzie na polskim rynku – uważa Robert Antczak, prezes zarządu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.