Czechy: po przeliczeniu głosów z 99,6 proc. komisji I turę wyborów prezydenckich wygrywa gen. Pavel

Na byłego szefa sztabu generalnego i szefa Komitetu Wojskowego NATO Pavla zagłosowało 35,39 proc. wyborców. Na jego konkurenta, byłego premiera, jednego z najbogatszych Czechów i lidera opozycyjnego ruchu Ano Babisza głosy oddało 35,0 proc. Frekwencja wyniosła 68,23 proc.

fot. Bloomberg

fot. Bloomberg

Równolegle z informacjami Urzędu Statystycznego, który w Czechach odpowiada za liczenie i publikację wyników wyborów rozpoczęła się kampania wyborcza przed II turą.

Zwycięzca I tury powiedział, że biorąc pod uwagę, że Babisz będzie jego konkurentem w II turze, nie wyobraża sobie, że obędzie się bez fauli. “On oczywiście nie może grać bez fauli” – stwierdził. “Zbliżamy się do końca pierwszej połowy. Nie ma powodu do świętowania, ale musimy zacząć drugą połowę, która będzie trudniejsza” – oświadczył w trakcie ogłaszania wyników wyborów.

Były premier, który podczas komunikowania cząstkowych wyników głosowania, przez dłuższy czas prowadził, uznał za sukces, że poparło go o 500 tys. osób więcej, niż jego ruch Ano w wyborach parlamentarnych 2021 r. Pogratulował Pavlovi, ale kilkakrotnie powtórzył, że jest kandydatem centroprawicowego rządu.

Nawiązując do rozpoczętej właśnie kampanii przed II turą, stwierdził, że spodziewa się prowokacji ze strony mediów, które, jego zdaniem, sprzyjają Pavlovi. “Rzekomo ktoś chce mnie powiązać z KGB” – powiedział. Jednocześnie nawiązując do udziału byłego generała Pavla w kursie wywiadowczym w komunistycznym wojsku, stwierdził, że nigdzie poza Rosją szefem państwa nie jest były funkcjonariusz wywiadu.

Kandydujący w wyborach: była rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Brnie Danusze Nerudova, senatorzy Pavel Fischer i Marek Hilszer oraz przedsiębiorca Karel Divisz już w sobotę zadeklarowali, że wzywają do głosowania na Pavla. Nerudova, która uzyskała prawie 14 proc. i zajęła trzecie miejsce, określiła Babisza mianem „zła”.

Premier Petr Fiala także wezwał do głosowania na Pavla. „Mamy przed sobą 14 dni kolejnej kampanii. Będzie to walka podjazdowa między wartościami. Z jednej strony będzie populizm, kłamstwa i słabość do Rosji, a z drugiej – demokracja, poszanowanie konstytucji i wyraźna orientacja prozachodnia” – stwierdził Fiala.

Previous Article

Orlen Południe wybuduje za 4,2 mln zł farmę fotowoltaiczną

Next Article

Media: Wielka Brytania nie chce wspierać finansowo Rosji, ale to robi

You might be interested in …

Jakie działania podejmują MŚP w obliczu kryzysu

Aktualna sytuacja gospodarcza nie oszczędza przedsiębiorstw, bez względu na ich wielkość. Jak na nią reagują? Duże potrzebują budżetu na planowane w tym roku wdrożenia i ekspansję, a mimo tego rzadziej niż mniejsze decydują się na […]

Najlepsze konta oszczędnościowe

Oprocentowanie kont oszczędnościowych tylko pozornie jest znacznie bardziej atrakcyjne niż lokat – większość banków chwali się ofertami dającymi 8 proc. w skali roku. Wystarczy jednak wczytać się w regulaminy, aby odkryć, że czas naliczania relatywnie […]