Credit Agricole: w październiku tempo realnej sprzedaży detalicznej ukształtuje się powyżej zera

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że sprzedaż detaliczna we wrześniu br. była niższa niż przed rokiem o 0,3 proc. W porównaniu z sierpniem spadła o 0,3 proc.

“Dzisiejsze dane stanowią wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym ustępujące stopniowo efekty wysokiej ubiegłorocznej bazy związanej z napływem uchodźców z Ukrainy, a także oczekiwany przez nas dalszy wzrost realnej dynamiki funduszu płac będą oddziaływać w kierunku kontynuacji wzrostu rocznej dynamiki sprzedaży w cenach stałych w kolejnych miesiącach” – przekazał w komentarzu starszy ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski.

Jak dodał, “w październiku tempo realnej sprzedaży detalicznej ukształtuje się powyżej zera po raz pierwszy od stycznia 2023 r.”. “Dzisiejsze dane stanowią wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą w trzecim kwartale nastąpi silny wzrost dynamiki konsumpcji do 0,2 proc. r/r z -2,7 proc. w drugim kwartale” – wskazał.

W ocenie ekonomisty, do zwiększenia realnej dynamiki sprzedaży detalicznej pomiędzy sierpniem a wrześniem w największym stopniu przyczyniło się wyższe tempo wzrostu sprzedaży paliw, podbijając ją o ok. 2 pkt. proc.

“Taka tendencja po części wynikała z efektów niskiej bazy sprzed roku – we wrześniu 2022 r. odnotowano bowiem spadek realnej sprzedaży paliw o 10 proc. m/m w związku z zakończeniem wakacyjnej promocji cenowej na stacjach Orlen. Wsparciem dla sprzedaży paliw we wrześniu 2023 r. było natomiast korzystne kształtowanie się cen paliw w ostatnich tygodniach. Zgodnie z danymi GUS, ceny paliw obniżyły się o 3,1 proc. pomiędzy sierpniem i wrześniem br.” – przekazał Jaworski.

Jego zdaniem, szacowne przez Credit Agricole tempo sprzedaży bazowej (sprzedaż ogółem z wyłączeniem paliw) kształtowało się w trendzie wzrostowym w ostatnich miesiącach. “Odnotowany we wrześniu wzrost realnej dynamiki sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym miał szeroki zakres. Czynnikiem dynamizującym obroty w handlu detalicznym są utrzymujący się wzrost dynamiki realnego funduszu płac (…) oraz poprawiające się nastroje konsumenckie” – ocenił ekonomista.

Previous Article

Frank szwajcarski najmocniejszy wobec euro od „frankogeddonu” z 2015 roku

Next Article

Rentowność brytyjskich obligacji 30-letnich najwyższe od ponad ćwierćwiecza

You might be interested in …

Vasle z EBC: podwyżki stóp po lipcu mogą być konieczne

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg opublikowano: dzisiaj, 28-06-2023, 12:44 Makroekonomia Posłuchaj Bostjan Vasle, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego jest przekonany, że jesienią mogą być konieczne dalsze podwyżki stóp procentowych, gdyż inflacja pozostaje uporczywie wysoka. Główne niebezpieczeństwo płynie […]

Miliard złotych na OZE na terenach wiejskich z programu

fot. Wojciech Kryński/Forum Jak poinformowała w środę na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, w ramach jednego programu rolnicy otrzymają kompleksowe wsparcie dla różnych źródeł odnawialnych: fotowoltaiki, biogazowni, wiatraków, małych elektrowni wodnych oraz […]