CNN: eksperci ONZ ostrzegają, że ofensywa Izraela w Strefie Gazy

Specjalni sprawozdawcy, wysłannicy i inni eksperci ONZ wydali w czwartek oświadczenie, opublikowane przez grupę ds. Procedur Specjalnych Rady Praw Człowieka ONZ, w którym ocenili, że Izrael dopuścił się “poważnych pogwałceń” prawa międzynarodowego w odniesieniu do Palestyńczyków, a zwłaszcza tych, którzy są mieszkańcami Strefy Gazy.

“Wykorzystanie potężnej broni” prowadzące do “kolosalnej liczby ofiar śmiertelnych i zniszczenia krytycznej infrastruktury” nie może być uzasadniane samoobroną – uznali eksperci.

“Aby odpowiedź Izraela (na atak Hamasu) była uzasadniona, musi ściśle mieścić się w ramach międzynarodowego prawa humanitarnego (…). Obecność podziemnych tuneli w części Gazy nie zmienia cywilnego statusu mieszkańców (…), którzy nie mogą być bezpośrednim celem ataków” – głosi oświadczenie.

Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela odpowiedziało na ocenę ekspertów ONZ własnym komunikatem, w którym napisano, że “ci, którzy podpisali to oświadczenie, obrażają pamięć historycznych ofiar ludobójstwa”, zaś Izrael “będzie nadal podejmował kroki mające na celu zapobieganie zagrożeniom dla ludności cywilnej”.

“Jedyne akty ludobójstwa w tym konflikcie to te, które popełnił Hamas, gdy dopuścił się rzezi, gwałtów i tortur niewinnych ludzi w Izraelu 7 października” – napisano w komunikacie resortu.

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric oznajmił, że nie może skomentować oświadczenia wydanego przez ekspertów działających niezależnie od sekretarza generalnego Organizacji Antonio Guterresa.

Od początku wojny z Izraelem w Strefie Gazy zginęło 12 tys. Palestyńczyków; liczba ta jest zapewne zaniżona, ponieważ wiele ciał pogrzebanych jest pod ruinami – poinformowały w piątek służby prasowe kontrolowanych przez Hamas władz enklawy.

Światowy Program Żywnościowy (WFP) ostrzegł, że mieszkańcom Strefy Gazy “grozi bezpośrednio klęska głodu”, ponieważ wyczerpują się ostatnie zapasy żywności, a dostawy pomocy humanitarnej ONZ zostały przerwane z powodu braku paliwa i blokady telekomunikacji.

Previous Article

Chiny powoli się budzą z letargu ekonomicznego

Next Article

Dyrektor generalny firmy OpenAI, odpowiedzialnej za Chat GPT, ustąpi ze stanowiska

You might be interested in …

Ruszyło pierwsze centrum danych Data4

W Jawczycach pod Warszawą otwarto pierwsze centrum danych francuskiego operatora i inwestora w tym segmencie. Obiekt o mocy 8 MW jest już w fazie rozruchu i zajmuje ponad 2,2 tys. m kw. powierzchni netto, czyli […]

Kontrakty poddają się wahaniom

Po dosyć niespokojnej poniedziałkowej sesji za Atlantykiem, która jednak zakończyła się trzecią z rzędu zwyżką, dzisiejsze zachowanie kontraktów terminowych na indeksy amerykańskich giełd sugeruje, że inwestorzy „wzięli na wstrzymanie” i wykazują się większa ostrożnością niż podczas poprzednich sesji. fot. Bloomberg Tonująca […]