Chiny: Podczas dużej fali Covid-19 władze przestały publikować bilanse zakażeń i zgonów

„Od teraz codzienne informacje epidemiczne nie będą ogłaszane” – poinformowała komisja w komunikacie. Dodała, że „odpowiednie informacje” covidowe będą zestawiane przez Chińskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) do badań i porównań. Nie wyjaśniono, z jaką częstotliwością Centrum będzie publikowało te dane.

Na przełomie listopada i grudnia chińskie władze nagle zniosły większość utrzymywanych przez prawie trzy lata drakońskich środków zapobiegania pandemii, a wariant koronawirusa Omikron szerzy się po kraju praktycznie bez żadnej kontroli. Oficjalne dane nie wykazywały jednak wzrostu, ponieważ zrezygnowano z masowych testów PCR, na których w większości się opierały.

Media informują o przeciążonych szpitalach i kolejkach karawanów przed krematoriami, tymczasem państwowa komisja zdrowia od czterech dni nie zgłosiła ani jednego nowego zgonu na Covid-19. Chińskie władze zawęziły niedawno kryteria określania zgonów jako covidowe – do oficjalnego bilansu zaliczane są tylko osoby, które zmarły bezpośrednio w wyniku zapalenia płuc lub niewydolności oddechowej.

Na podstawie modeli matematycznych eksperci szacowali, że pierwsza duża fala Covid-19 w Chinach może doprowadzić do śmierci kilkuset tysięcy, a nawet ponad 2 mln osób. Brytyjska firma analityczna Airfinity oceniła, że w Chinach dochodzi każdego dnia do ponad miliona infekcji i 5 tys. zgonów.

„Chiny wchodzą w najbardziej niebezpieczne tygodnie pandemii. Władze nie podejmują prawie żadnych wysiłków, by spowolnić szerzenie się infekcji, a przy rozpoczynającej się migracji przed Księżycowym Nowym Rokiem wszelkie obszary kraju, które nie są obecnie dotknięte dużą falą Covid, wkrótce będą” – oceniła z kolei firma Capital Economics.

Coroczne wzmożenie przy okazji Święta Wiosny, czyli Chińskiego Nowego Roku, określane jest jako największa migracja na świecie. Setki milionów robotników napływowych, studentów i innych osób wracają do rodzinnych miejscowości samolotami, autobusami, samochodami i pociągami, by spotkać się z krewnymi. W ostatnich latach ruch był jednak utrudniony z powodu ograniczeń covidowych.(

Previous Article

Prezes Portu Gdańsk: Do tej pory udało się przeładować 12 mln ton węgla

Next Article

Wrocław: Jeszcze w tym roku przetarg na projekt linii tramwajowej na Maślice

You might be interested in …

Trendy dotyczące technologii w miejscu pracy

O pracy hybrydowej przed pandemią mówiło się jako o melodii przyszłości, która czeka nas za kilka lub kilkanaście lat. Ta przyszłość znacznie szybciej stała się rzeczywistością, a hybrydowa praca jest jednym z głównych wymagań pracowników. […]

Nadzieje dezinflacyjne podbiły perspektywy spółek w Europie

Jak co miesiąc przyglądamy się notowaniom indeksów branżowych na europejskich giełdach, wpisując je w otoczenie makroekonomiczne. Opieramy naszą analizę na indeksach Stoxx Europe Total, obejmujących od kilkunastu do nawet ponad stu europejskich (w tym polskich) […]