Chiny nigdy nie wyprzedzą USA? Do tego może doprowadzić spowolnienie ich gospodarki

Alicja Skiba

opublikowano: 2023-09-05 10:54

Chiny nie są obecnie w stanie wyprzedzić Stanów Zjednoczonych i stać się największą gospodarką świata. Co więcej być może nigdy nie osiągną tego celu z powodu obecnego spowolnienia wzrostu PKB i spadku zaufania konsumentów – przekazał we wtorek Bloomberg.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Do połowy lat 40. obecnego wieku wzrost PKB Chin przewyższy amerykański, jednak przewaga będzie “jedynie marginalna”, a następnie kraj ponownie “pozostanie w tyle”, jak twierdzą ekonomiści Bloomberga. Wcześniej prognozowano, że Chiny staną się największą gospodarką świata już na początku przyszłej dekady.

Trwały spadek potencjału

“Spowolnienie gospodarcze Chin nastąpiło wcześniej niż się spodziewaliśmy” – przekazali analitycy. “Odbicie po pandemii Covid wyhamowało odzwierciedlając pogłębiające się załamanie na rynku nieruchomości i słabnące zaufanie do zarządzania gospodarką przez Pekin. Istnieje ryzyko, że ta tendencja utrzyma się, co spowoduje trwały spadek potencjału wzrostu” – dodali.

Eksperci przewidują obecnie, że wzrost chińskiej gospodarki spowolni do 3,5 proc. w 2030 r. i do blisko 1 proc. do 2050 r. Wcześniej oczekiwano odpowiednio 4,3 proc. i 1,6 proc.

Odbicie nie nastąpiło

W ubiegłym roku z powodu pandemii gospodarka Państwa Środka wzrosła o 3 proc., co było jednym z najwolniejszych temp od dziesięcioleci. Ponowne otwarcie po zniesieniu ograniczeń covidowych na początku tego roku budziło nadzieje, że nastąpi odbicie.

Ożywienie traciło jednak impet w miarę jak spadał eksport i pogłębiał się kryzys na rynku nieruchomości. Prywatny wskaźnik sektora usług wykazał spadek aktywności w ubiegłym miesiącu, ponieważ ludzie wstrzymywali się z wydatkami. Ekonomiści Bloomberga obniżyli prognozy wzrostu na 2024 r. poniżej 5 proc.

Previous Article

Legia Warszawa ściągnęła zawodnika z Bundesligi. Mocny ruch Wojskowych

Next Article

Podwyżka cen gazu w Europie sprawiła, że gromadzenie zapasów stało się opłacalne

You might be interested in …

ManyDev Studio: konta zajęte przez Urząd Skarbowy

ManyDev Studio poinformowało, że ich konto bankowe oraz lokaty zostały zajęte przez Urząd Skarbowy na poczet kar nałożonych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Tytuł wykonawczy wystawił KNF na 2,77 mln zł – jest to kwota nałożonych w sierpniu […]

XTB oferuje ułamkowe akcje i ETF-y

By zainwestować w największą polska firmę odzieżową nie potrzeba już kilkunastu tysięcy złotych. Wystarczy 10 zł. Wszystko dzięki nowej ofercie XTB. Jeszcze w 2020 r. tylko 34 proc. polskich klientów wywodzącego się z foreksu XTB stanowili nabywcy […]

Paged przeskoczył miliard

Należąca do Daniela Mzyka grupa Paged otworzyła właśnie w Piszu nową siedzibę Centrum Badawczo-Rozwojowego Paged LabTech. To jedno z najnowocześniejszych laboratoriów do testowania i badań drewna, tworzyw sztucznych i płyt drewnopochodnych na świecie. Będą tu […]