Chiny chcą jeszcze bardziej zwiększyć zapasy kobaltu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

opublikowano: 2023-10-23 12:11

Chiny „zbroją się” w kobalt. W tym roku mocno przyspieszyły zwiększanie rezerw strategicznych tego surowca i po zakupach sprzed trzech miesięcy planują kolejne uzupełnienie zapasów.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zdaniem źródeł agencji Bloomberg, chińska Krajowa Administracja Żywności i Rezerw Strategicznych maiła ponoć wydać decyzję o zakupie 3 tys. ton kobaltu. Dojść miało do tego po spotkaniu producentów i handlowców z urzędnikami 20 października.

Tymczasem niedawno, bo w lipcu Chiny zakupiły około 5 tys. ton kobaltu na potrzeby strategicznych rezerw towarowych.

Państwowa agencja może kupować niektóre towary i surowce w celu ochrony krajowych producentów, a także chronić gałęzie przemysłu, w tym produkcję wojskową, przed szokami podażowymi. Kobalt to jeden ze strategicznych metali znajdujących powszechne zastosowanie od akumulatorów pojazdów elektrycznych po technologie lotniczo- kosmiczne i medyczne. Przez kraje Zachodu uważany jest za metal krytyczny i na świecie obserwowane jest dążenie do ograniczenia zależności od surowca dostarczanego z Państwa Środka o udziału tego kraju w łańcuchu dostaw.

Światowe ceny kobaltu od szczytu z maja 2020 r. spadły o ponad 60 proc. .

Previous Article

WeNet kupił kreator stron wykorzystujący AI

Next Article

Eksport Korei Południowej powrócił do wzrostu

You might be interested in …

Na Wall Street mieszane nastroje,

Średnia Przemysłowa Dow Jones straciła w środę 0,2 proc. S&P500 zwiększył wartość o niecały 1 pkt. i rósł o 0,02 proc. Nasdaq Composite kończył dzień zwyżką o 0,2 proc. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego […]