Chińska niepewność kluczowym tematem na rynku ropy

Notowania ropy naftowej powróciły do zniżek. W tym tygodniu cena tego surowca znajduje się pod presją – notowania ropy Brent zniżkują poniżej 83 USD za baryłkę, a cena ropy naftowej WTI spadła poniżej 78 USD za baryłkę. Ogólnie jednak, końcówka bieżącego roku przynosi na rynku ropy małą aktywność inwestorów i niewielką zmienność cen.

Dzisiaj główną przyczyną presji na spadek notowań ropy naftowej okazały się obawy związane z sytuacją w Chinach. Jeszcze niedawno miała miejsce euforia dotycząca decyzji Chin o zniesieniu obowiązku kwarantanny dla osób przybywających do tego kraju od 8 stycznia przyszłego roku. Zostało to odczytane jako pierwszy krok do otworzenia granic Państwa Środka i, tym samym, do znaczącego wzrostu popytu na paliwa.

Niemniej, już teraz okazuje się, że znoszenie obostrzeń nie będzie jednak tak spektakularne, a restrykcje będą wciąż dotyczyć wielu krajów. To oznacza, że Chiny jednak nie podchodzą do łagodzenia obostrzeń tak otwarcie, jak się tego niedawno spodziewano, gdy mówiono o odejściu od polityki „zera tolerancji wobec Covid-19”. Główną przyczyną wstrzemięźliwości jest oczywiście wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Chinach, który po zniesieniu dotychczasowych restrykcji jest wyraźny.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Chiny obecnie rozdają karty, a tymczasem pozostałe informacje są dla cen ropy póki co neutralne. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw podał, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu spadły o 1,3 mln baryłek, czyli niewiele mniej niż oczekiwano. Dzisiaj swoje wyliczenia dotyczące zapasów paliw w USA poda Departament Energii o godzinie 17:00 polskiego czasu – co oznacza, że może się wtedy pojawić na rynku ropy nieco więcej zmienności.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗

Previous Article

Niewiele się dzieje na rynkach przy końcu roku

Next Article

Premier Morawiecki: spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony

You might be interested in …

Recepta na zapaść w mieszkaniówce

Rynek mieszkaniowy w Polsce mierzy się z wieloma poważnymi problemami. Chodzi przede wszystkim o popyt, który w 2022 r. stopniał o niemal 40 proc. względem 2021 r. Zobacz także To głównie skutek utrudnionego dostępu do […]