Chińscy miliarderzy wspierają rozwój AI. Państwo Środka chce wygrać wyścig z USA

Adobe Stock

Chińscy naukowcy, programiści, przedsiębiorcy i finansiści mogą wydać nawet 15 mld USD na rozwój technologii sztucznej inteligencji. Wśród nich są m.in. byli pracownicy ByteDance, właściciela TikToka, platformy e-commerce JD.com, a nawet Google.

Trzy lata za USA, dogonienie zajmie mniej

Biznesmen i inwestor Wang Xiaochuan również zaangażował się w rywalizację na tym polu z USA. Jest założycielem wyszukiwarki Sogou, którą Tencent Holdings wykupił za 3,5 mld USD niecałe dwa lata temu. Miliarder stworzył niedawno temu własny startup Baichuan, w który zainwestował 50 mln USD. Zaangażował do pracy swoich byłych podwładnych z Sogou, a czerwcu firma uruchomiła duży model językowy typu open source, z którego już w tym momencie korzystają naukowcy z dwóch czołowych chińskich uniwersytetów.

“Firmy technologiczne, duże czy małe, wszystkie są na tej samej linii startu. Chiny są wciąż trzy lata za Stanami Zjednoczonymi, ale być może nie będziemy potrzebowali kolejnych trzech, by prześcignąć USA” – powiedział Wang.

Sankcje zachodnie ograniczają

Analitycy i menedżerowie firm uważają, że sztuczna inteligencja ukształtuje liderów technologicznych przyszłości, podobnie, jak internet i smartfony stworzyły globalnych tytanów, takich jak Apple, Microsoft i Google. Może też napędzać superkomputery i wspomagać sektory wojskowe i potencjalnie przechylić równowagę geopolityczną. Wyścig o AI tylko pogłębia napięcia między Waszyngtonem i Pekinem. Same władze ChRL rozumieją znaczenie sztucznej technologii i zachęcają do eksploracji na tym polu.

Państwo Środka jest wciąż ograniczane przez amerykańskie sankcje technologiczne, żądania organów regulacyjnych dotyczące danych i cenzury oraz zachodnią nieufność. To może im utrudnić dogonienie USA.

Inwestycje w AI w Chinach coraz częstsze

Inwestycje w Stanach Zjednoczonych w sztuczna inteligencję wynoszą łącznie 26,6 mld USD, tymczasem w Chinach 4 mld USD, jak wynika z danych zebranych przez firmę konsultingową Preqin.

Różnica jednak stopniowo się zmniejsza. W ciągu ostatniego roku liczba chińskich transakcji typu venture w dziedzinie AI stanowiła ponad dwie trzecie amerykańskich, których było 447. Wcześniej było ich o połowę mniej niż w USA.

Previous Article

Grupa Orlen zagospodaruje kolejne złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Next Article

Guindos: kwestia podwyżki stóp we wrześniu pozostaje otwarta

You might be interested in …

PKB z USA umacnia dolara i poprawia nastroje na rynku

Gospodarka USA jest solidna. Wskazały na to wczorajsze dane PKB. Rewizja za I kwartał zaskoczyła inwestorów. Dodatkowo poznaliśmy lepszy obraz rynku pracy. W rezultacie dolar umocnił się czego konsekwencją był zdecydowany spadek kursu EUR/USD poniżej 1,09. Rentowność 2-letnich […]