
Adobe Stock
Chińscy naukowcy, programiści, przedsiębiorcy i finansiści mogą wydać nawet 15 mld USD na rozwój technologii sztucznej inteligencji. Wśród nich są m.in. byli pracownicy ByteDance, właściciela TikToka, platformy e-commerce JD.com, a nawet Google.
Trzy lata za USA, dogonienie zajmie mniej
Biznesmen i inwestor Wang Xiaochuan również zaangażował się w rywalizację na tym polu z USA. Jest założycielem wyszukiwarki Sogou, którą Tencent Holdings wykupił za 3,5 mld USD niecałe dwa lata temu. Miliarder stworzył niedawno temu własny startup Baichuan, w który zainwestował 50 mln USD. Zaangażował do pracy swoich byłych podwładnych z Sogou, a czerwcu firma uruchomiła duży model językowy typu open source, z którego już w tym momencie korzystają naukowcy z dwóch czołowych chińskich uniwersytetów.
“Firmy technologiczne, duże czy małe, wszystkie są na tej samej linii startu. Chiny są wciąż trzy lata za Stanami Zjednoczonymi, ale być może nie będziemy potrzebowali kolejnych trzech, by prześcignąć USA” – powiedział Wang.
Sankcje zachodnie ograniczają
Analitycy i menedżerowie firm uważają, że sztuczna inteligencja ukształtuje liderów technologicznych przyszłości, podobnie, jak internet i smartfony stworzyły globalnych tytanów, takich jak Apple, Microsoft i Google. Może też napędzać superkomputery i wspomagać sektory wojskowe i potencjalnie przechylić równowagę geopolityczną. Wyścig o AI tylko pogłębia napięcia między Waszyngtonem i Pekinem. Same władze ChRL rozumieją znaczenie sztucznej technologii i zachęcają do eksploracji na tym polu.
Państwo Środka jest wciąż ograniczane przez amerykańskie sankcje technologiczne, żądania organów regulacyjnych dotyczące danych i cenzury oraz zachodnią nieufność. To może im utrudnić dogonienie USA.
Inwestycje w AI w Chinach coraz częstsze
Inwestycje w Stanach Zjednoczonych w sztuczna inteligencję wynoszą łącznie 26,6 mld USD, tymczasem w Chinach 4 mld USD, jak wynika z danych zebranych przez firmę konsultingową Preqin.
Różnica jednak stopniowo się zmniejsza. W ciągu ostatniego roku liczba chińskich transakcji typu venture w dziedzinie AI stanowiła ponad dwie trzecie amerykańskich, których było 447. Wcześniej było ich o połowę mniej niż w USA.