Cena ropy spada, ponieważ wzrost liczby przypadków wirusa COVID-19 osłabia perspektywy popytu

Ian Tuttle/Bloomberg

Kontrakty terminowe na ropę Brent spadły o 96 centów, czyli 1,15 proc., docierając do poziomu 82,30 USD za baryłkę. Bardziej aktywny kontrakt marcowy poszedł w dół o 1,2 proc., dochodząc do pułapu 82,98 USD/bbl, po spadku o ponad 2 USD na początku sesji.

Kontrakty futures na ropę West Texas Intermediate spadły o 1,13 USD, czyli 1,43 proc., docierając do poziomu 77,83 USD za baryłkę, po osiągnięciu sesyjnych minimów w okolicach 76,79 USD.

Kontrakty zmniejszyły straty, gdy kurs dolara amerykańskiego doznał deprecjacji, a inwestorzy są zaniepokojeni pod koniec roku, gdy początkowy optymizm co do ponownego otwarcia Chin wygasł.

Słabszy kurs dolara sprawia, że ropa jest tańsza dla posiadaczy innych walut i może zwiększyć popyt.

Skala ostatniej epidemii wirusa COVID-19 w Chinach i wątpliwości co do oficjalnych danych skłoniły niektóre kraje do wprowadzenia nowych zasad podróży dla chińskich gości, nawet gdy największy na świecie importer ropy naftowej zaczął likwidować najsurowsze na świecie ograniczenia i testy związane z wirusem COVID-19.

Rynki ropy naftowej zostały również wstrząśnięte oczekiwaniami na kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA, ponieważ Rezerwa Federalna stara się ograniczyć wzrost cen na napiętym rynku pracy.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły mniej niż oczekiwano, o około 1,3 miliona baryłek, w tygodniu zakończonym 23 grudnia, według źródeł rynkowych powołujących się na dane American Petroleum Institute.

Previous Article

Minister gospodarki Niemiec: Putin przegrywa tę wojnę na polu bitwy

Next Article

USA: liczba tzw. nowych bezrobotnych wzrosła zgodnie z oczekiwaniami

You might be interested in …

Briefing rynków światowych

Briefing rynkowy: waluty, indeksy, obligacje, surowce. Prezentujemy zwięzłe podsumowanie zmian cen aktywów finansowych na świecie. W ostatnim tygodniu kluczowym zjawiskiem było odbicie notowań dolara. Nie przełożyło się to jednak na osłabienie nastrojów na rynkach, ceny […]

Gorąco w parkach handlowych

Popyt na duże galerie jest znikomy w przeciwieństwie do parków retailowych, na które coraz większy apetyt mają nie tylko najemcy, ale też inwestorzy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: jaką powierzchnię zajmują parki handlowe w Polsce […]

Rentowności obligacji USA spadają przed decyzją w sprawie stóp

Rentowność obligacji 10-letnich USA spada w środę najniżej od prawie miesiąca, informuje Reuters. Rynek pozycjonuje się przed środową konferencją szefa Fed po spodziewanej decyzji o podwyższeniu stóp procentowych o 25 pkt. bazowych. Rentowności obligacji o dłuższym terminie […]