Cena bitcoina szaleje na giełdzie. Duże zmiany na rynku kryptowalut

Po bardzo długim czasie cena Bitcoina ponownie wzrosła powyżej 35 000 dolarów. Późnym poniedziałkowym wieczorem kryptowaluta osiągnąła aż 35 113,29 USD, najwyższy poziom od 8 maja 2022 roku.

Cena bitcoina osiągnęła rekordową sumę po ponad roku zapaści

Przewiduje się, że każde zatwierdzenie przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) funduszu giełdowego (ETF), który jest właścicielem bitcoina w imieniu inwestorów funduszu, jeszcze zwiększy popyt.

– Prawdziwym katalizatorem, który wypchnął bitcoina powyżej 34 000 USD, było 167 milionów dolarów krótkiej likwidacji (short squeeze), głównie na giełdach offshore – powiedział CNBC Ryan Rasmussen, analityk Bitwise Asset Management. “Nie sądzę, by ktokolwiek spodziewał się takiego poziomu akcji cenowej, jaki obserwujemy, a inwestorzy, którzy skracali bitcoina w przedziale powyżej 33 000 USD, z pewnością odczuwają ból tej niespodzianki” – dodał.

Optymizm inwestorów w kryptowaluty

Wciąż spekuluje się na temat pierwszego wprowadzenia bitcoinowego spot ETF w USA. W poniedziałek nastąpił finał sądowej batalii pomiędzy SEC a firmą Grayscale, gdy Sąd Apelacyjny dla Dystryktu Kolumbii stwierdził, że wniosek Grayscale o utworzenie ETF został niesłusznie odrzucony. Tempo wzrostu akcji BTC przybrało na sile, gdy firmy działające w bitcoinowym funduszu ETF zaktualizowały swoje zgłoszenia, a główni inwestorzy, tacy jak Cathie Wood z Ark i Mike Novogratz z Galaxy, podkreślili, że  SEC teraz pozytywnie angażuje się w branżę. Wśród ekspertów wprowadzenie spot ETF na Bitcoina jest postrzegane jako ważny krok w kierunku szerszej dystrybucji i akceptacji cyfrowej waluty.

– Presja wywierana na SEC przez sądy zwiększa prawdopodobieństwo” zatwierdzenia ETF –  powiedział Geoffrey Kendrick, szef działu badań nad aktywami cyfrowymi w Standard Chartered.

– Wydaje się, że fala optymizmu powiązana jest z wszechobecną narracją związaną z funduszami spot ETF, które, mimo iż nie zostały jeszcze zatwierdzone, tak na rynku coraz częściej mówi się o kwestii czasu tego wydarzenia. Przypomnijmy, że wczoraj bycze nastroje na rynku BTC wspomógł bank Morgan Stanley, którego analitycy relatywnie korzystnie wypowiadali się o możliwych perspektywach wyceny BTC w nadchodzących miesiącach – komentują analitycy XTB, cytowani przez serwis fxmag.pl.

Bitcoin ETF już niedługo?

Wzrosły również inne waluty cyfrowe, takie jak Ether i Tether. Ether wzrosła o 6,82% do 1 825,50 USD, najwyższego poziomu od sierpnia. Akcje kryptowalut również zyskały na wartości, a Coinbase i Microstrategy wzrosły odpowiednio o 13% i 12%. Największe akcje spółek wydobywczych również wzrosły dwucyfrowo. Marathon Digital zyskał 17%, a Riot Platforms awansował o 12%.

Bitcoin jest uważany za wysoce niestabilne aktywo, a jego wahania cen są nieprzewidywalne. Główne instytucje finansowe, takie jak BlackRock, Invesco, Fidelity i Grayscale naciskały na bitcoinowe fundusze ETF i złożyły wnioski o sprzedaż takich aktywów, przedstawiając je jako bezpieczniejsze opcje inwestycyjne w porównaniu do bezpośrednich inwestycji kryptowalutowych znanych ze swojego spekulacyjnego charakteru i zmienności cen. Bitcoin ETF dałby inwestorom sposób na uzyskanie ekspozycji na ruchy cen bitcoina bez bezpośredniego posiadania kryptowaluty.

Cena bitcoina osiągnęła rekordowy poziom w listopadzie 2021 r., a jego wartość przekroczyła wówczas 65 000 USD. Jednak rok później wartość spadła do około 16 000 USD w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy to giełda kryptowalut FTX Sama Bankmana-Frieda upadła i ogłosiła upadłość. Inna z giełd Terraform również ogłosiła bankructwo, a jej dyrektor generalny Do Kwon został oskarżony w lutym o oszukanie inwestorów.

ja

Czytaj także:

Previous Article

Ile i jak Polacy inwestują w kryptowaluty? Kwoty mogą zaskakiwać

Next Article

Likwidacja CPK oznacza utratę części środków z KPO? Poseł PiS ostrzega

You might be interested in …