CBRE: prawie połowa przestrzeni handlowej powstaje w małych miastach

Jak poinformowało w poniedziałek CBRE, w Polsce jest ok. 13,69 mln mkw. powierzchni handlowej.

“W 2023 r. przybyło jej 270 tys. mkw., w postaci 39 obiektów handlowych. Większość tej przestrzeni (72 proc.) to parki handlowe, obejmujące 27 nowo otwartych projektów oraz dziewięć rozbudów” – przekazano. Jak dodano, pozostałe trzy to otwarte centrum handlowe Bawełnianka w Bełchatowie (33 tys. mkw.), zmodernizowana galeria Fort Wola w Warszawie (22 tys. mkw.) oraz rozbudowana galeria Atrium Promenada (14 tys. mkw.).

Z danych CBRE wynika, że na koniec trzeciego kwartału br. w budowie znajdowało się 536,2 tys. mkw. powierzchni handlowej, spośród której prawie połowa (46 proc.) zasili małe miasta i większość (81 proc.) stanowią parki handlowe.

“Przestrzeń handlowa rośnie, a poziom pustostanów spada. W największych aglomeracjach wynosi 3,6 proc. całej powierzchni” – wskazano. Jak dodano, spośród dużych miast najniższy poziom pustostanów jest w Krakowie (1,7 proc.) i w Łodzi (1,8 proc.), a najwyższy w Poznaniu (4,4 proc.) oraz Trójmieście i Wrocławiu (4,3 proc.).

“Na rynku handlowym obserwujemy kontynuację trendów obecnych w poprzednich latach. Inwestorzy swoje kroki kierują w stronę mniejszych miast, realizując przede wszystkim parki handlowe o powierzchni nieprzekraczającej 10 tys. mkw. oraz obiekty +convenience+, zajmujące do 5 tys. mkw., w których łatwo zrobić szybkie, codzienne zakupy” – zauważa Piotr Karpiński z CBRE, cytowany w informacji.

Jak dodał, z szacunków wynika, że ponad jedna czwarta całej powierzchni handlowej w kraju znajduje się w miastach nieprzekraczających 100 tys. mieszkańców.

“Jednocześnie sporo zmienia się na rynku większych obiektów handlowych, takich jak centra, w których realizowane są rewitalizacje, rekomercjalizacje czy rebrandingi. Niezależnie od rodzaju, lokale handlowe zapełniają się” – zauważył Karpiński.

Według CBRE uczestnicy rynku coraz większą wagę przykładają do zrównoważonego rozwoju (ESG), np. oferując produkty ekologiczne oraz z drugiej ręki czy ograniczając zużycie mediów i produkcję odpadów.

“Trendem, który cały czas się rozwija jest także omnichannel, czyli równoległy rozwój sprzedaży stacjonarnej i online. Dzięki temu konsumenci mogą łączyć oba kanały, np. oglądać produkt w sklepie i kupować w sieci, czy zamawiać artykuł przez internet i w razie potrzeby zwracać go na miejscu w lokalu” – przekazano.

Z danych CBRE wynika, że czynsze bazowe w najlepszych centrach handlowych utrzymują się na stałym poziomie i wynoszą 100-130 euro za mkw. za miesiąc w Warszawie oraz 40-60 euro za mkw. za miesiąc w innych dużych miastach. Dla parków handlowych wynoszą przeciętnie 9-12 euro za mkw. za miesiąc.

CBRE Group, Inc. świadczy usługi m.in. w zakresie nieruchomości komercyjnych. Firma zatrudnia ponad 100 tys. pracowników (nie wliczając podmiotów stowarzyszonych i partnerskich) i obsługuje inwestorów i najemców nieruchomości za pośrednictwem ponad 530 biur na całym świecie.

Previous Article

Analiza poranna – Presja na dolara się utrzymuje

Next Article

Rząd chce zamrozić ceny m.in. prądu w 2024 r.

You might be interested in …

Belgia przestanie być największym akcjonariuszem BNP Paribas

W strukturze właścicielskiej francuskiego giganta bankowego, BNP Paribas, dojdzie do poważnej zmiany. Swoje udziały zamierza zmniejszyć Belgia, która przestanie być największym akcjonariuszem, informuje Bloomberg. fot. BENOIT TESSIER/Reuters/Forum Belgijski rząd, poprzez firmę inwestycyjną SFPI-FPIM zamierza sprzedać około […]