Były szef giełdy kryptowalut FTX z zarzutami. Sąd odrzucił wniosek o zwolnienie za kaucją

Założyciel giełdy kryptowalut oskarżony

W poniedziałek na Bahamach aresztowano założyciela giełdy kryptowalut FTX — Sama Bankmana-Frieda. Władze USA oskarżyły go we wtorek o “jedno z największych oszustw finansowych w historii USA”. Jak twierdzi przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Giełd Gary Gensler, były szef FTX zbudował “domek z kart na fundamencie oszustwa”. Bankman-Fried zaznaczył, że będzie walczył o ekstradycję do USA.

Zarówno Bankman-Fried, jak i dyrektor generalny Alameda Research Caroline Ellison zatrudnili wybitnych obrońców, specjalizujących się w przestępstwach białych kołnierzyków.

Bankman-Fried stoi przed ośmioma zarzutami karnymi w USA, w tym prania pieniędzy i spisku w celu oszustwa. Ma również zarzuty cywilne, m. in. wprowadzanie w błąd inwestorów, którzy włożyli w firmę ponad 1 mld dolarów. Urzędnicy oskarżyli go również o naruszenie przepisów dotyczących finansowania kampanii wyborczych.

W sumie zarzuty, które stawia się Bankmanowi-Friedowi, niosą ze sobą potencjalną karę do 115 lat pozbawienia wolności w oparciu o federalne wytyczne dotyczące wyroków za te przestępstwa.

FTX z wnioskiem o upadłość

W zeszłym miesiącu FTX złożył wniosek o upadłość w USA, pozostawiając wielu użytkowników bez możliwości wycofania swoich środków. Zgodnie z aktami sądowymi, FTX był winien swoim 50 największym wierzycielom prawie 3,1 mld dolarów.

Wśród najpoważniejszych zarzutów wobec Bankmana-Frieda jest to, że wykorzystał miliardy dolarów z funduszy klientów, aby zasilić swoją firmę handlu inwestycyjnego, Alameda.

Nie wiadomo, ile środków odzyskają ludzie posiadający fundusze na tej giełdzie po zakończeniu postępowania upadłościowego. Wielu ekspertów ostrzegło, że może to być niewielki ułamek tego, co zainwestowali.

“Jedno z największych oszustw finansowych w historii USA”

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, Damian Williams, prokurator amerykański dla południowego okręgu Nowego Jorku, nazwał oszustwo, o które oskarżony jest Bankman-Fried, jako jedno z największych w historii USA.

Oprócz oskarżenia byłego szefa FTX o defraudację pożyczkodawców, inwestorów i klientów, Williams zarzucił mu, że wykorzystał “dziesiątki milionów” w nielegalnych zyskach na nielegalne datki na kampanie wyborcze zarówno dla Demokratów jak i Republikanów.

— Wszystkie te brudne pieniądze zostały wykorzystane w służbie pragnienia Bankmana-Frieda, aby kupić dwupartyjny wpływ i wpłynąć na kierunek polityki publicznej w Waszyngtonie — powiedział Damian Williams.

W poprzednich wywiadach dla mediów Bankman-Fried przyznał się do błędów, jednak zaprzeczył zamiarowi oszukania swoich klientów. Nie zgadza się również z zarzutami, mówiących o tym, że musiał być świadomy, że powiązana firma handlowa FTX, Alameda Research, korzystała z funduszy klientów FTX.

RB

Czytaj dalej:

Previous Article

Założyciel giełdy kryptowalut FTX aresztowany. Oskarżono go o przywłaszczenie pieniędzy

Next Article

Orlen odebrał dwa nowe metanowce. “Własna flota zapewni efektywny transport LNG”

You might be interested in …

Scania likwiduje fabrykę. Związkowcy żądają sporej sumy

Przynajmniej 100 tys. zł odszkodowania żądają związkowcy dla każdego zwalnianego pracownika z likwidowanej w Słupsku Fabryki Autobusów Scania – dowiedział się Salon24.pl. “To klęska dla Słupska” Scania Production Słupsk ogłosiła kilkanaście dni temu, że przestaje […]

Grosz trzeci złamany na pięćset piećdziesiąt pięć

Ksiądz Isakowicz-Zaleski skrytykował prezydenta Dudę. Nie odnoszę się do meritum krytyki, chodzi mi o sposób reakcji prezydenta. Odpowiedział on na krytykę, upominając księdza, że powinien zająć się duszpasterstwem a nie polityką. O zgrozo! Przypomnę tutaj, […]