Bułgaria ma rozwijać energetykę jądrową

Bułgaria powinna dalej rozwijać energetykę jądrową, co powinno zagwarantować jej rolę lidera energetycznego w regionie – powiedział w wywiadzie radiowym w niedzielę bułgarski minister energetyki Rosen Christow.

Fot. Bru-nO/Pixabay

Minister podkreślił, że obecna ekipa rządowa proponuje budowę czterech nowych reaktorów jądrowych, dwa z nich mają w dalszej perspektywie zastąpić działające obecne reaktory w Kozłoduju o mocy po 1000 megawatów każdy. Ich wyłączenie z użytku planowane jest około 2050 roku – przypomniał Christow. Do tego czasu Bułgaria potrzebuje nowych mocy. W 2022 roku przychody Bułgarii od eksportu energii wyniosły 3 mld euro.

W następnym tygodniu ma być przedstawiona strategia rozwoju energetyki krajowej na najbliższe 30 lat, głównym celem którem jest pozostanie Bułgarii w gronie regionalnych eksporterów energii. „Budowa nowych mocy jądrowych, siłowni wodnych i innych, bazujących na odnawialnych źródłach energii powinny przyczynić się do zagwarantowania stopniowego przejścia do dekarbonizacji zgodnie z europejskimi celami” – ocenił minister.

Plany rządowe przewidują budowę dwóch małych reaktorów w oparciu o technologie firmy Westinghouse w Kozłoduju. Plany dalszych dwóch reaktorów nie są jeszcze opracowane. Wiadomo jednak z pewnością, że nie będą wykorzystywane reaktory rosyjskie, znajdujące się w elektrowni z Belene, której budowa została wstrzymana w 2012 roku.

© ℗

Previous Article

Lewandowski mógł trafić do Realu Madryt. Media: „Barca była planem B”

Next Article

15:00 15 minut temu Wciąż wiemy, że nic nie wiemy Uchwalenie w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym rozstrzygnęło tyle, że jakaś wersja finalna już na pewno trafi do prezydenckiego podpisu. czytaj więcej 15:00 15 minut temu Wciąż wiemy, że nic nie wiemy Uchwalenie w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym rozstrzygnęło tyle, że jakaś wersja finalna już na pewno trafi do prezydenckiego podpisu. czytaj więcej

You might be interested in …

Wyłudzenia i fraudy przybierają na sile

Rozwój technologiczny sprawia, że cyberataki na banki i inne instytucje finansowe nasilają się, a sposoby stosowane przez przestępców szybko zmieniają. Jeśli dodać do tego brak świadomości klientów o zagrożeniach, które mogą doprowadzić do kradzieży oszczędności […]