Borys interweniuje ws. złotego. Kurs się umocnił

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

opublikowano: 2023-09-13 12:04

Paweł Borys, szef PFR i doradca premiera Mateusza Morawieckiego stwierdził, że rząd dysponuje narzędziami, które mogą umocnić złotego z powrotem do „optymalnego” poziomu. Cytowany przez agencję Bloomberg Borys powiedział, że w kolejnych decyzjach bank centralny powinien uwzględniać ich wpływ na zachowanie polskiej waluty.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rząd dysponuje instrumentami, które już w 2022 r. sprawdziły się w dążeniu do optymalnego kursu walutowego – powiedział Borys. Podkreślił, że ”…płynność złotego już spadła, co powinno go ustabilizować”.

W opinii Borysa, optymalny poziom dla złotego to 4,4-4,6 za euro. Po jego wypowiedzi złoty umocnił się aż o 0,5 proc. osiągając poziom 4,6365.

Ostatnia przecena złotego wywołana została decyzją RPP, która zaskoczyła rynki. Decydenci obniżyli stopy procentowe aż o 75 punktów bazowych, co z miejsca doprowadziło do silnej deprecjacji polskiej waluty.

W październiku 2022 r. Polska starała się wzmocnić walutę, celowo ograniczając płynność w instrumentach pochodnych, przez co krótka pozycja złotego była dla inwestorów zagranicznych zbyt kosztowna.

Previous Article

Sytuacja na rynkach 13 września – ECB podniesie jutro stopy?

Next Article

Wielka umowa: Manchester United z nowym sponsorem. Ponad 75 mln USD rocznie

You might be interested in …

Sprzedaż detaliczna w Japonii wzrosła dziewiąty miesiąc z rzędu

Japońska sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie dziewiąty miesiąc z rzędu, ponieważ zniesienie kontroli granicznych związanych z wirusem COVID-19 i rządowe dotacje na podróże krajowe pomogły popytowi – podaje agencja Reutersa. fot. Valery Sharifulin / TASS / Forum Ale w porównaniu […]