Boom na wielofunkcyjność trwa w najlepsze

Idea 15-minutowych miast zyskuje popularność na całym świecie. Chodzi o planowanie przestrzeni w taki sposób, by w kwadrans można było załatwić większość spraw codziennych, a więc zrobić zakupy, dotrzeć do pracy, przychodni czy na spotkanie ze znajomymi. Na oszczędność czasu stawiają także deweloperzy, którzy coraz częściej w ramach jednej inwestycji budują mieszkania, biura, sklepy i przestrzenie rekreacyjne.

— Spółki chętnie realizują inwestycje mixed-use, co widać po rosnącej liczbie takich projektów. W ubiegłym roku oddano do użytku kompleks Fabryki PZO w Warszawie wraz ze strefą food hall oraz ogłoszono start inwestycji Drucianka Campus. Wciąż trwają prace przy budowie projektów Fuzja w Łodzi czy Doki w Gdańsku, których pierwsze etapy zostaną oddane do użytku w 2023 r. — mówi Wojciech Wojtowicz, analityk w dziale doradztwa i badań rynku w Colliersie.

Drucianka gotowa na zmiany:

Drucianka gotowa na zmiany:

Na terenie dawnej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ w Warszawie prowadzone są obecnie m.in. prace związane z zabezpieczeniem zabytkowych budynków oraz czyszczeniem i odzyskiwaniem cegieł.

Nowy format w starych murach

Wysyp kompleksów o mieszanych funkcjach wynika również ze starzenia się centrów handlowych. Warto przypomnieć, że ponad połowa działa na rynku już ponad dekadę, a jedna trzecia ma więcej niż 15 lat.

Podczas przebudowy właściciele często decydują się na wprowadzenie do budynku dodatkowej funkcji.

— W modernizacji są m.in. Supersam w Katowicach i Renoma w Warszawie, które po rozbudowie zwiększą metraż oraz rolę komponentu biurowego — mówi Wojciech Wojtowicz.

Wiele obiektów typu mixed-use powstaje na terenach poprzemysłowych. Przykładem jest gdańskie Młode Miasto, projekt realizowany w miejscu dawnej stoczni. Jego częścią jest budowany przez spółkę Euro Styl apartamentowiec DOKI Living. Powstanie w nim ponad 1000 mieszkań i niemal 100 lokali usługowych.

Tuż obok deweloper zrewitalizował budynek dawnej montażowni łodzi podwodnych, w którym powstało 114 loftów, przestronny food hall i przestrzeń konferencyjna. W 2023 r. ruszy natomiast budowa części biurowej DOKI, za którą odpowiada firma Torus.

Drucianka, Magazyn Bawełny i Stara Rzeźnia

W Warszawie natomiast, w dawnej Fabryce Drutu, Sztyftu i Gwoździ, powstaje kompleks Drucianka Campus, który zaoferuje 42 tys. m kw. biur oraz ponad 7,5 tys. m kw. sklepów, lokali usługowych i przestrzeni eventowej.

— Zabytkowe zabudowania zostaną odrestaurowane i uzupełnione nowoczesną, lekką architekturą, a cały teren fabryki zostanie przekształcony w atrakcyjną wizualnie przestrzeń, pełną zieleni i miejsc do wypoczynku. Życie tu będzie się toczyło zarówno w godzinach pracy, jak też poza nimi — twierdzi Magdalena Bartkiewicz-Podoba, dyrektor generalna Liebrecht & wooD w Polsce.

Realizacja Drucianki Campus potrwa około 2,5 roku, a koszt inwestycji jest szacowany na 150 mln EUR.

Na terenie łódzkiej Manufaktury deweloper A&A Holding zbuduje wielofunkcyjny kompleks w dawnym magazynie bawełny. Biura klasy A+ zajmą w nim 8,5 tys. m kw., a handel i usługi 3,5 tys. Magazyn Bawełny będzie pierwszym w mieście budynkiem z certyfikatem BREEAM Outstanding. Budowa ruszy w 2023 r.

Ciekawą inwestycję typu mixed-use szykuje również Vastint Poland. Deweloper przedstawił plan rewitalizacji starych zakładów mięsnych w Poznaniu. Powstanie tu wielofunkcyjny kompleks Stara Rzeźnia o powierzchni ponad 80 tys. m kw. 23,3 tys. m kw. zajmą w nim biura i przestrzenie coworkingowe. W planach jest również 550 mieszkań o powierzchni od 30 do 200 m kw. Stara Rzeźnia będzie obiektem przyjaznym środowisku. 20 proc. jej powierzchni zajmą tereny zielone. Vastint zapewnia, że dla kompleksu będzie się ubiegał o certyfikaty środowiskowe LEED Neighborhood Development oraz WELL Community.

Previous Article

Życiowy biznes NN pod jedną marką

Next Article

Arche musi się spieszyć w zabytkach

You might be interested in …

Jakich pracowników szukają warszawskie firmy

Justyna Klupa [email protected] opublikowano: 2023-10-12 20:00 Najwięcej wakatów czeka w handlu i gastronomii, na drugim biegunie jest m.in. B+R i ogrodnictwo. Czym przedsiębiorcy kuszą kandydatów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się: W których branżach brakuje rąk do […]

Czas wrócić do tradycyjnej struktury portfela

W ubiegłym roku niewielu inwestorów uniknęło strat. Akcje i obligacje zgodnie potaniały, a klasyczny portfel, składający się w 60 proc. z akcji i 40 proc. z obligacji, zakończył rok około 17 proc. pod kreską, wynika […]