Przeprowadzana co miesiąc ankieta wykazała, że inwestorzy pozbywali się gotówki, by utrzymać największe przeważenie obligacji od kilkunastu lat. Michael Hartnett z BofA skomentował, że za dużą zmianą nie stały perspektywy makroekonomiczne, ale oczekiwania, że inflacja i rentowności spadną w 2024 r.
Respondenci zmienili pozycjonowanie na akcjach na przeważone po raz pierwszy od kwietnia 2022 r. W szczególności dotyczyło to aktywów spółek farmaceutycznych, technologicznych i telekomunikacyjnych. Najbardziej niedoważone zostały akcje firm użyteczności publicznej, producentów materiałów oraz dóbr dyskrecjonalnych.
“Strategia inwestora na 2024 r. to miękkie lądowanie, niższe stopy procentowe i słabszy dolar”, jak wyjaśnił Hartnett. Inwestorzy zwiększyli alokacje w akcje amerykańskie i japońskie oraz zmniejszyli ekspozycję na akcje strefy euro i Wielkiej Brytanii.
Akcje i obligacje na świecie podrożały w listopadzie po spadkach w ciągu ostatnich trzech miesięcy, które były spowodowane obawami, że stopy procentowe wzrosną i pozostaną na wysokim poziomie przez dłuższy czas. Ostatnie posiedzenie Rezerwy Federalnej, podczas którego decydenci nie dokonali kolejnej podwyżki kosztów pożyczek, nieco uspokoiło inwestorów, co z kolei umożliwiło wzrost aktywów.