BLIK-em w III kw. wykonano transakcje o wartości 63 mld zł

Pod koniec trzeciego kwartału użytkowników BLIK-a było 15 mln. Od początku lipca do końca września tego roku zrealizowali oni o 40 proc. transakcji więcej niż w takim samym okresie rok wcześniej. Za pomocą BLIK-a płacono średnio 4,9 mln razy dziennie, czyli o 40 proc. więcej niż w tym samym okresie 2022 r. Całkowita wartość płatności BLIK-iem wzrosła rok do roku o 47 proc.

Jak wskazano, BLIK najczęściej wykorzystywany jest w kanale e-commerce. Między lipcem a wrześniem br. klienci zapłacili za zakupy online 227,9 mln razy – czyli o 28 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. W trzecim kwartale wartość transakcji online osiągnęła 31,2 mld zł wobec 22,1 mld rok wcześniej. Średnia wartość pojedynczego zakupu online wyniosła w trzecim kwartale tego roku 137 zł.

“Liczba osób preferujących zakupy online systematycznie rośnie, co znajduje odzwierciadlenie w liczbie transakcji BLIK-iem w kanale internetowym. Wirtualny świat kusi wygodą i brakiem ukrytych kosztów, które nieuchronnie towarzyszą zakupom stacjonarnym, takim jak opłaty za dojazd czy parking. Nie dziwi zatem, że w okresie wakacyjnym polscy konsumenci najczęściej płacili za pomocą naszego systemu na platformach typu marketplace i w sklepach odzieżowych online, gdzie średnie koszyki zakupowe wyniosły odpowiednio 121 zł i 219 zł” – powiedziała cytowana w komunikacie wiceprezeska Polskiego Standardu Płatności, operatora płatności mobilnych BLIK, Monika Król.

Poinformowano również, że w trzecim kwartale liczba operacji zrealizowanych w terminalach płatniczych po raz pierwszy przekroczyła 100 mln. Z kolei ich wartość wyniosła 5,3 mld zł. Jak wyjaśniono, istotny wpływ na uzyskane w tym kanale wyniki, miało stale zwiększające się zainteresowanie płatnościami zbliżeniowymi BLIK. W trzecim kwartale br. było ich 37 mln, czyli aż o 72 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2022 r. Od momentu udostępnienia usługi aktywowało ją już 2,4 mln osób i zapłacono za jej pomocą w 136 krajach.

Przelewy na telefon BLIK stanowią już niemal jedną czwartą wszystkich transakcji BLIK-iem. W okresie obejmującym miesiące wakacyjne użytkownicy systemu skorzystali z nich 109 mln razy – to o 68 proc. więcej niż rok wcześniej. Wartość przekazanych w ten sposób środków wyniosła 15,6 mld zł (wzrost o 90 proc. r/r), natomiast średnia wartość przelewu na telefon BLIK w tym okresie to 151 zł.

Dodano, że w trzecim kwartale br. obserwowano również stały wzrost wypłat i wpłat gotówki z bankomatów, w których zrealizowano 16,3 mln transakcji. Liczba wpłat i wypłat wzrosła rok do roku o prawie jedną piątą. Ich wartość osiągnęła 10,8 mld zł, a średnia pojedyncza transakcja wyniosła 664 zł.

BLIK to powszechny standard płatności mobilnych. Możliwość skorzystania z BLIK-a w aplikacjach bankowości mobilnej ma obecnie praktycznie każdy z klientów krajowych instytucji płatniczych oferujących aplikację mobilną. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności. Udziałowcami spółki PSP są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.

Previous Article

Ceny ropy w dół po zaskakujących informacjach z USA

Next Article

Analityk podniósł rekomendację dla KGHM. Dziś spółka poda wyniki

You might be interested in …

Nowy rok w energetyce, ale trendy ze starego

Czy jesteśmy gazowo bezpieczni? – Nie – odpowiedziała w trakcie wtorkowej debaty Małgorzata Kozak, dyrektor rozwoju rynków i spraw konsumenckich w Urzędzie Regulacji Energetyki. Magazyny bardzo potrzebne Po pierwsze, argumentowała Małgorzata Kozak, o bezpieczeństwie decydują […]

PZL-Świdnik będzie sponsorował Avię Świdnik

Wytwórnia samolotów i śmigłowców PZL-Świdnik będzie finansowała siatkarzy z klubu Avia Świdnik. Prezes zarządu przedsiębiorstwa Jacek Libucha podpisał umowę sponsorską z Adamem Żurkiem z zarządu Miejskiego Klubu Sportowego Avia. Sport, Siatkówka, Klub sportowy, Sponsoring, PZL-Świdnik, Leonardo Helicopters materiały prasowe […]