Błaszczak: na wschodzie naszego kraju powstała kolejne jednostka wojskowa

Jak podkreślił minister Mariusz Błaszczak, powołanie batalionu czołgów w Czartajewie, w gminie Siemiatycze, ma na celu wzmocnienie obrony na kierunku ewentualnego ataku ze strony Rosji i Białorusi. “Mamy świadomość zagrożeń, doskonale zdajemy sobie sprawę, że władcy Kremla rozpętali wojnę, ponieważ chcą odbudować imperium rosyjskie, które zawsze było niebezpieczne dla swoich sąsiadów. Aby nie dopuścić do zaatakowania naszej ojczyzny wzmacniamy wojsko polskie, powołujemy do życia nowe jednostki. Tu nie było jednostki wojskowej, ale ona jest konieczna, aby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyzny” – powiedział.

Szef MON podziękował także miejscowemu samorządowi za przekazanie nieruchomości na rzecz Wojska Polskiego. “To spowodowało, że tak szybko mogliśmy stworzyć tę jednostkę. Zależy nam na czasie. Nie czekamy, aż wydarzenia nastąpią, ale reagujemy, zanim te wydarzenia nastąpią” – podkreślił. Zachęcił również mieszkańców powiatu siemiatyckiego do wstępowania w szeregi Wojska Polskie.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że już jutro rozpoczyna się – ostatnia w tym roku – edycja dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Poinformował, że weźmie w niej udział ponad 8300 ochotników. “Utrzymajmy taki poziom zgłoszeń, a potem taki poziom rozwoju liczebnego wojska” – podkreślił. W tym kontekście minister obrony narodowej przypomniał wczorajsze wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w którym Prezydent mówił o konieczności utrzymania programu wzmacniania WP. “Ten proces trwa, jest bardzo dynamiczny, ale na razie jesteśmy w połowie drogi. Naszym celem jest budowa wojska liczącego co najmniej 300 tysięcy żołnierzy, naszym celem jest, aby polskie siły lądowe były najsilniejsze w Europie. Ten cel wynika z chłodnej kalkulacji, bo tylko takie siły zbrojne mogą zapewnić naszej ojczyźnie bezpieczeństwo” – powiedział szef MON.

Jak poinformowało MON, W Czartajewie funkcjonuje już obozowisko kontenerowe z niezbędną infrastrukturą socjalno-bytową. Planowana jest rozbudowa stałej infrastruktury. Początkowo w Czartajewie będzie stacjonowało ponad stu żołnierzy, a po rozbudowie infrastruktury kilkuset na stałe. Oprócz zakupionych niedawno koreańskich czołgów K2, będą tam stacjonowały moździerze Rak i zestawy przeciwlotnicze Poprad.

Previous Article

“Economist”: Konflikt między premierem Izraela a generałami i ministrem obrony utrudnia planowanie wojny – Puls Biznesu

Next Article

Korea Płd., Japonia i USA uruchomią system ostrzegania w związku z rosnącym zagrożeniem jądrowym i rakietowym ze strony Korei Płn.

You might be interested in …

Były prezes Huuuge’a dokupil akcji

opublikowano: 2023-09-30 10:07 Big Bets OU, podmiot powiązany z Antonem Gauffinem, do niedawna prezesem Huuuge’a, dokupił akcji spółki na sesjach 25 Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl Na sesji 25 […]