BlackRock: Trzy tematy inwestycyjne na 2024 r.

W świecie błyskawicznego przepływu informacji zmienność cenowa na rynku akcji jest bardzo duża. Inwestorzy wykazują się coraz mniejszą cierpliwością, bo mają możliwość zmiany składu portfela za pomocą kilku kliknięć na smartfonie czy komputerze. Zdaniem strategów BlackRocka, największej instytucji zarządzającej kapitałem na świecie, w takich okolicznościach kluczem do sukcesu giełdowego jest podążanie za długoterminowymi tematami inwestycyjnymi o krótkoterminowych katalizatorach wzrostu.

Niepewność makroekonomiczna powoduje nie tylko zmiany sentymentu, ale też rotację kapitału między sektorami czy państwami. Wiele okazji do zakupu inwestorzy pomijają, bo działają pod wpływem impulsu. BlackRock wyróżnia trzy długoterminowe tematy inwestycyjne na 2024 r., które dadzą graczom giełdowym szansę na wysoką stopę zwrotu oraz pomogą im utrzymać dyscyplinę, nawet w najbardziej burzliwym okresie.

Sztuczna Inteligencja (AI): Od konceptu, do komercjalizacji

AI wzięła giełdę szturmem w 2023 r. i zawróciła w głowie inwestorom, którzy masowo zaczęli skupować akcje spółek typowanych na zwycięzców nowego trendu. Prawdziwych beneficjentów upowszechnienia tej technologii dopiero jednak poznamy. Ze sztucznej inteligencji zaczną korzystać na co dzień duże spółki z wielu branż, a integracja produktowa dopiero się rozpocznie. Wtedy okaże się, gdzie AI sprawdza się najbardziej. Na podstawie obecnych informacji można stwierdzić, że warto inwestować w producentów komponentów wykorzystywanych przy AI, ale innych niż procesory graficzne (GPU). BlackRock radzi też poszukać spółek, którym AI pozwoli na spore ograniczenie kosztów.

Medycyna i biotechnologia: Nowa era innowacji

Najnowsze odkrycia w badaniach nad terapią choroby Alzheimera, idące w parze z technologicznymi innowacjami w medycynie, mogą sygnalizować rewolucję w sektorze ochrony zdrowia. Wielu inwestorów stroni od sektorów biotechnologicznego i neuronaukowego, ponieważ skupiają się na firmach, które już osiągają przychody, a nie widzą atrakcyjnych wycen i potencjału wzrostu. Zbliża się największy przyrost liczby emerytów w historii Stanów Zjednoczonych, a rynek ochrony zdrowia wykorzystujący AI – obecnie wyceniany na 9 mld USD – może się ekspresowo rozwijać. BlackRock przewiduje, że w 2031 r. będzie wart 188 mld USD.

Meksyk i Indie: Zanik globalizacji

W 2016 r. BlackRock przedstawił trendy, które zmienią świat – dotyczyły one przede wszystkim technologii, klimatu, urbanizacji i demografii. Teraz do listy dołączył kolejny trend, monitorowany od dłuższego czasu i zyskujący na znaczeniu, czyli fragmentaryzacja geopolityczna. Globalizacja, która była fundamentalnym czynnikiem wzrostowym dla rynku akcji przez ostatnie 80 lat, zanika. Skutki tych zmian trudno jeszcze przewidzieć, ale na razie najbardziej prawdopodobnymi zwycięzcami są Meksyk i Indie, państwa dynamicznie rozwijające się i jednocześnie stanowiące zagłębie produkcyjne dla największych gospodarek świata.

Previous Article

Hutnicy tropią rosyjskie pręty

Next Article

Tonący próbuje rozpaczliwcem

You might be interested in …

Fundusze akcji polskich na minusie

W lutym saldo napływów do funduszy akcji polskich wyniosło minus 60 mln zł netto, wynika z danych portalu analizy.pl. Przewagę wpłat odnotowały natomiast fundusze akcji zagranicznych (50 mln zł netto). W sumie w segmencie funduszy detalicznych struktura sprzedaży była zbliżona […]

Premier: jestem ostrożnym optymistą ws. sporu z KE

Mateusz Morawiecki Joanna Skladanek / Forum Premier został zapytany podczas kongresu, na ile jest optymistyczny ws. znalezienia ostatecznego rozwiązania sporu z KE ws. sądownictwa i odblokowania unijnych pieniędzy dla Polski, a także o to, jakie […]

Trwa odliczanie do „zamknięcia rządu” USA

opublikowano: 2023-09-30 14:54 Jeśli obie izby Kongresu nie prześlą do 6:01 czasu polskiego w niedzielę projektu ustawy finansującej administrację do podpisania przez prezydenta Joe Bidena, setki tysięcy pracowników federalnych nie dostaną pieniędzy, aby wykonywać swoje obowiązki, […]