Bitcoin powyżej 18000 USD, najdroższy od miesiąca

Kurs bitcoina wzrósł w czwartek powyżej 18000 USD i jest najwyższy od prawie miesiąca w związku z oczekiwaniem na wiadomość o dalszym spadku inflacji w USA oraz doniesieniami o odzyskaniu 5 mld USD upadłej giełdy kryptowalut FTX, informuje CNBC.

Bitcoin drożeje obecnie o 4 proc. do 18148,44 USD. Ostatni raz najpopularniejsza kryptowaluta wyceniana była powyżej 18000 USD w połowie grudnia. Nastroje poprawiła wiadomość, że prawnicy FTX znaleźli jej płynne aktywa wartości ok. 5 mld USD, co pomoże w spłacie przynajmniej części zobowiązań wobec klientów kryptogiełdy. Ponadto rośnie przekonanie, że czwartkowe dane o inflacji w grudniu w USA pokażą jej dalszy spadek. Rynek liczy na złagodzenie w związku z tym polityki monetarnej Fed, co oznacza słabszego dolara.

fot. Bloomberg

fot. Bloomberg

CNBC przypomina, że wartość bitcoina spadła o ok. 74 proc. od jego rekordowej wyceny z listopada 2021 roku. W 2022 roku wartość wszystkich kryptowalut spadła o łącznie 1,4 bln USD m.in. z powodu awersji do ryzyka i agresywnej polityki monetarnej Fed umacniającej dolara.

© ℗

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Previous Article

Zarząd Rafako zamierza złożyć wniosek o upadłość

Next Article

Soboń: obsługa polskiego zadłużenia będzie kosztować 2 proc. PKB w tym roku

You might be interested in …

Deflacja w Chinach

Jakub Łaszkowski [email protected] opublikowano: 2023-08-10 13:05 W Chinach ożywienie gospodarcze po zniesieniu obostrzeń epidemicznych jest słabsze od oczekiwań, a gospodarka weszła w deflację. Słaba koniunktura w Państwie Środka ułatwi dezinflację w pozostałych krajach. Posłuchaj Zostań subskrybentem […]

Grzech zaniechania również bywa ciężki

Według jurystów konstytucjonalistów jest spóźniona o półtora miesiąca, albowiem zgodnie z linią orzeczniczą Trybunału Konstytucyjnego (TK) – oczywiście tego sprzed 2016 r. – w prawie wyborczym obowiązuje półroczna cisza legislacyjna. Co ważne, liczona od dnia […]