Biały Dom: wysłaliśmy oficerów, by doradzali izraelskiej armii

Jak powiedział podczas briefingu w Białym Domu Kirby, wysłani do Izraela wojskowi to “oficerowie z doświadczeniem, które zgodne jest z typem operacji, które Izrael prowadzi i może prowadzić w przyszłości”, a ich zadaniem jest “dzielenie się własnymi perspektywami i zadawanie ciężkich pytań”.

Według portalu Axios, jednym z wysłanych doradców jest trzygwiazdkowy generał Korpusu Piechoty Morskiej James Glynn, który w przeszłości dowodził operacjami specjalnymi marines i był zaangażowany w operacje przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku.

Odnosząc się do doniesień “New York Timesa” i innych mediów, że USA naciskają na Izrael, by opóźnił wkroczenie wojsk do Strefy Gazy, by dać czas na uwolnienie zakładników, Kirby stwierdził, że Siły Obronne Izraela same podejmują decyzje dotyczące swoich działań, a USA nie dyktują im, co mają robić.

Zaznaczył jednocześnie, że administracja USA stale prowadzi dyskusje z rządem Izraela na temat celów i strategii operacji oraz na temat “wszelkiego rodzaju konsekwencji, skutków drugiego i trzeciego rzędu, jakie mogą mieć decyzje podejmowane na polu bitwy”.

Kirby podkreślił też, że każda taka rozmowa dotyczy również zasad prawa konfliktów zbrojnych i minimalizowania ofiar cywilnych.

Previous Article

Kurs bitcoina zwyżkuje. Nadejdą kolejne wzrosty największej kryptowaluty?

Next Article

Cena złota w dół w poniedziałek. Analitycy przewidują wzrost notowań złota

You might be interested in …

Elektryk z drugiej ręki może słono kosztować

Proceder cofania liczników i ukrywania wad od lat psuje motoryzacyjny rynek wtórny. Z danych carVertical wynika, że aż 15,6 proc. oferowanych do sprzedaży używanych aut miło „korygowany” licznik przebiegu. Segment elektryków nie jest wyjątkiem – […]