Biały Dom potępił

“Potępiamy tę odrażającą promocję antysemityzmu i rasistowskiej nienawiści z całą stanowczością” – napisał Bates w oświadczeniu zamieszczonym na platformie X (d. Twitter).

Biały Dom skomentował w ten sposób niedawny wpis Elona Muska, który poparł wypowiedź jednego z internautów o tym, że Żydzi promują “nienawiść przeciwko białym”, i sugerował, że odpowiadają oni za sprowadzanie “hord mniejszości, które zalewają kraj”. Internauta dodał, że wobec tego nie obchodzi go nienawiść kierowana przez mniejszości wobec Żydów. Odpowiedział w ten sposób na wezwanie innego użytkownika portalu, by ci, którzy twierdzą, iż “Hitler miał rację”, nie chowali się za anonimowymi kontami i mówili to otwarcie.

“Powiedziałeś faktyczną prawdę” – napisał Musk w odpowiedzi na wpis użytkownika. Później dodał, że “nie wszystkie żydowskie społeczności” promują “rasizm przeciwko białym i Azjatom”, ale że robią to m.in. Liga Przeciwko Zniesławieniom (ADL) i inne żydowskie grupy.

Teoria spiskowa o tym, że żydowskie grupy stoją za sprowadzaniem innych mniejszości etnicznych, była centralną tezą manifestu terrorysty Roberta Bowersa, który w 2018 r. zamordował 11 osób w synagodze w Pittsburghu. Według Białego Domu słowa Muska są echem poglądów sprawcy zamachu.

“Nie do przyjęcia jest powtarzanie ohydnego kłamstwa, stojącego za najbardziej śmiertelnym aktem antysemityzmu w amerykańskiej historii, w jakimkolwiek momencie, nie mówiąc już w miesiąc po najbardziej zabójczym dniu dla Żydów od Holokaustu” – napisał Bates.

W czwartek koncern IBM ogłosił, że zawiesza kampanię reklamową wartą milion dolarów na portalu po doniesieniach, że reklamy firmy – a także innych spółek, w tym Apple i Oracle – pojawiły się obok wpisów chwalących Adolfa Hitlera.

O bojkot platformy Muska do firm reklamujących się na X zaapelowała w czwartek w liście otwartym grupa ponad 160 żydowskich działaczy i rabinów, którzy stwierdzili, że pochodzący z RPA biznesmen “rozpowszechnia rodzaj antysemityzmu, który prowadzi do masakr”.

Odpowiadając na kontrowersje, dyrektor portalu Linda Yaccarino stwierdziła, że firma wyrażała się “ekstremalnie jasno na temat wysiłków walki z antysemityzmem i dyskryminacją”.

“Nie ma na to miejsca nigdzie na świecie – to brzydkie i niesłuszne. Kropka” – dodała.

Previous Article

Kurs dolara gwałtownie spadł w tym tygodniu. Euro się umocniło. Zmiany na rynku walut

Next Article

XIV Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim

You might be interested in …

BRICS zaprosił 6 państw do przyłączenia się

opublikowano: 2023-08-24 11:22 Sześć państw otrzymało zaproszenie do przyłączenia się do grupy znaczących gospodarek rozwijających się, znanej jako BRICS, informuje Reuters. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl BRICS tworzą Brazylia, […]

Eksport Tajwanu gwałtownie hamuje

Potwierdziły się prognozy zapowiadające kontynuację spadkowego trendu w tajwańskim eksporcie. Co istotne, odczyt za styczeń okazał się słabszy niż oczekiwano, a na dodatek – zdaniem ekspertów – to może nie być najgorszy wynik w handlu tego tajwańskiego tygrysa, informuje Bloomberg. Tajpej, […]

Jakie projekty uprawniają do ulg podatkowych

Interpretacje fiskusa dotyczące zachęt podatkowych rozwiewają wątpliwości przedsiębiorców, którzy zarabiają na innowacyjnych rozwiązaniach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: Komu przysługują zachęty podatkowe Czy objaśnienia fiskusa są korzystne dla przedsiębiorców Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego […]