Bezpłatna pomoc w rozwoju MŚP

Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapraszają przedstawicieli biznesu do udziału w bezpłatnych konferencjach online. Są one organizowane w ramach cyklu spotkań dla MŚP pod hasłem „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”.

Kolejna wideokonferencja odbędzie się w poniedziałek 20 listopada – będzie ona przeznaczona dla przedsiębiorców chcących wprowadzać produkty i usługi na rynki pozaunijne. Eksperci opowiedzą o barierach w handlu i prowadzeniu inwestycji na tych rynkach. Ponadto przedsiębiorcy dowiedzą się, jak korzystać z portalu Access2Markets, interaktywnego kompendium wiedzy Komisji Europejskiej. Jest on skierowany przede wszystkim do mniejszych firm chcących zaistnieć poza Unią Europejską. Specjaliści wskażą im możliwości ekspansji zagranicznej, jakie dają umowy i porozumienia zawarte przez UE z innymi krajami.

Eksperci PARP podkreślają, że dostęp do międzynarodowych rynków to szansa dla MŚP na zwiększanie ich konkurencyjności i dalszy rozwój. Jak dodają, jest to możliwość wymiany doświadczeń i wiedzy z zagranicznymi partnerami.

Z „Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce”, przygotowanego przez PARP, wynika, że przedstawiciele biznesu znad Wisły coraz śmielej wkraczają na zagraniczne rynki. Systematycznie rośnie relacja eksportu wyrobów i usług do PKB. W latach 2012–21 zwiększyła się ona z 44 proc. do ok. 61 proc. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym kwartale tego roku eksport polskich towarów wzrósł o 12,5 proc. wobec analogicznego okresu rok wcześniej – i wyniósł ok. 89 mld EUR.

Podczas kolejnych wideokonferencji przedsiębiorcy poznają nowe rozwiązania i regulacje prawne związane z energią odnawialną (22 listopada), ujawnianiem rozszerzonych informacji niefinansowych (27 listopada) oraz sukcesją w firmach (1 grudnia). Więcej informacji: www.parp.gov.pl

Previous Article

Jakie trendy królują w e-commerce

Next Article

Prognozy makro Deutsche Banku

You might be interested in …