Bezpieczny kredyt wciąż winduje ceny

Do 19 października 2023 r. do banków wpłynęło 60,2 tys. wniosków o Bezpieczny kredyt 2 proc., z czego 2,9 tys. złożono w ostatnim tygodniu — poinformował Związek Banków Polskich (ZBP). Liczba podpisanych umów sięgnęła 24,3 tys., zwiększając się w ciągu tygodnia o 3,4 tys. Łączna wartość przyznanego finansowania wynosi 9,7 mld zł.

Konrad Pluciński, ekspert serwisu Rankomat.pl, tłumaczy, że rynek nieruchomości cały czas znajduje się pod presją rządowego programu, co widać przede wszystkim w stawkach za metr.

Z analizy Rankomat.pl opracowanej na podstawie danych z portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl wynika, że w III kw. średnia cena za metr wzrosła o 16 proc. na rynku wtórnym i o 11 proc. na rynku pierwotnym. Rekordzistą jest Kraków, w którym ceny nowych mieszkań poszły w górę o 28 proc.

— Czynnikiem wpływającym na ceny nieruchomości jest też rosnąca dostępność kredytów hipotecznych, co wynika z obniżki przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych łącznie o 100 punktów bazowych. Dlatego w nadchodzących miesiącach można spodziewać się kontynuacji wzrostu cen nieruchomości — uważa Konrad Pluciński.

Podwyżki nie odstraszają kupujących. Z ostatniej analizy domu maklerskiego Michael/Ström wynika, że deweloperzy notowani na rynku Catalyst w III kw. sprzedali 5,9 tys. mieszkań, o ponad 100 proc. więcej niż rok wcześniej.

Przez trzy kwartały 2023 r. spółki sprzedały 14,9 tys. lokali w porównaniu ze 10,3 tys. rok wcześniej.

— Praktycznie każda ze spółek wygenerowała kilkudziesięcioprocentowy wzrost sprzedaży. Częściowo można to tłumaczyć względnie niską bazą 2022 r., kiedy mieliśmy do czynienia z wybuchem wojny w Ukrainie czy trwającym cyklem podwyżek stóp procentowych. Pewna grupa osób mogła wstrzymać się z zakupem mieszkania, a część po prostu straciła zdolność kredytową — mówi Szymon Gil, makler papierów wartościowych domu maklerskiego Michael/Ström.

Z badania przeprowadzonego przez serwis Dompress.pl wynika, że deweloperzy wciąż mają mieszkania, które można kupić na preferencyjny kredyt, jest ich jednak coraz mniej.

— Mamy w ofercie ponad 800 mieszkań spełniających wymogi rządowego programu. Pula bardzo szybko jednak się wyczerpuje — mówi Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Grupie Robyg.

Gdy spółka Eco Classic uruchamiała warszawską inwestycję, około 50 proc. mieszkań kwalifikowało się do programu wsparcia.

— W tej chwili dostępność jest już znacznie mniejsza, głównie ze względu na ogólny wzrost zainteresowania zakupem mieszkań — mówi Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w spółce Eco Classic.

Lokum Deweloper ma w sprzedaży około 300 lokali spełniających kryteria Bezpiecznego kredytu 2 proc. dla singli oraz prawie 450 dla rodzin.

— Są one dostępne zarówno na naszych wrocławskich, jak też krakowskich osiedlach. Osoby kredytujące zakup poszukują mieszkań, których ceny sięgają maksymalnego limitu kwotowego w ramach tej formy finansowania. Wyjątkiem są kupujący mieszkanie na start, którzy dostosowują możliwości zakupowe do posiadanego budżetu — mówi Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży w spółce Lokum Deweloper.

Previous Article

Nie musisz ludzi widzieć, by im przewodzić

Next Article

Firmy w coraz lepszych nastrojach, ale ciąży widmo niemieckiej recesji

You might be interested in …

Niemiecki terminal LNG może nie wystartować przed zimą

Alicja Skiba [email protected] opublikowano: 2023-08-25 19:25 Terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) na niemieckim wybrzeżu Bałtyku może nie wystartować przed zimą z powodu sprzeciwu lokalnych władz. Federalny rząd ostrzegł przed kruchym stanie bezpieczeństwa energetycznego kraju – przekazał […]